Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Wielka Brytania magazynuje dziesiątki tysięcy rodzajów nasion
Kategoria: Ekouprawy   Piątek, 24 listopad 2017 08:44 Autor: Andreas

Wielka Brytania magazynuje dziesiątki tysięcy rodzajów nasion

Millennium Seed Bank, Wakehurst Millennium Seed Bank, Wakehurst diamond geezer/Flickr/CC-BY-NC-ND 2.0

Ponad 70 tysięcy najcenniejszych na świecie rodzajów nasion roślin uprawnych zostało zamkniętych w Millennium Seed Bank w Wielkiej Brytanii. Wśród zbiorów znajduje się ponad 50 dzikich odmian nasion roślin takich, jak pszenica, jęczmień oraz soczewica. Skąd chęć zabezpieczenia źródła naszej codziennej żywności?

Świadomość o bankach magazynujących nasiona roślin uprawnych z całego świata nasuwa niezbyt optymistyczne wizje na temat naszej przyszłości. Póki co jednak naukowcy podają dość uspokajające uzasadnienie dla swoich działań.

Celem magazynowania nasion w miejscach takich, jak Millennium Seed Bank ma być przede wszystkim wyhodowanie nowych odmian roślin uprawnych, odpornych na zagrożenia takie, jak: zmiany klimatyczne, susze, szkodniki oraz różnego rodzaju choroby.

Ogólnoświatowy program o nazwie Crop Wild Relatives ma na celu wyszukiwanie i magazynowanie nasion dzikich roślin, a naukowcy twierdzą, że w przyszłości może to być jedyny sposób na radzenie sobie z trudnościami w uprawach rolnych.

Aktualnie pokaźne zbiory wysłano do międzynarodowego centrum badań rolniczych w Libanie. Naukowcy pokładają największe nadzieje w dzikich odmianach roślin, które są uznawane za „silniejsze”, ze względu na ich naturalne przystosowanie się do warunków środowiska. Specjaliści nie ukrywają także, że podczas planowanych testów chcą osiągnąć jak największą różnorodność genetyczną i stąd konieczność stosowania różnych odmian roślin.

Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 24 listopad 2017 09:16
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Wielka Brytania magazynuje dziesiątki tysięcy rodzajów nasion