Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Psychologiczna zgodność warzyw. Co można sadzić obok siebie?
Kategoria: Ekouprawy   Poniedziałek, 16 kwiecień 2018 08:58 Autor: Andreas

Psychologiczna zgodność warzyw. Co można sadzić obok siebie?

Psychologiczna zgodność warzyw. Co można sadzić obok siebie? www.kramola.info

Gdy co roku sadzimy warzywa na działce to zadajemy sobie pytanie, jak prawidłowo umieścić je na niej? A przecież trzeba jeszcze pamiętać o płodozmianie. Oznacza to, że nie można sadzić warzyw w miejscu, w którym rosły w ciągu poprzedniego roku. Zobaczmy więc jakie warzywa najlepiej umieścić obok siebie. I jakie będą z tego korzyści?

Zorganizowanie właściwego sąsiedztwa warzyw na grządkach, może mieć wpływ na dobry urodzaj, a także ochroni rośliny przed szkodliwymi czynnikami. Mogą to być szkodniki lub choroby.

 Jeśli będziemy przestrzegać prostych zasad wysiewu i sadzenia warzyw nie będziemy mieli problemów, a zebrane plony będą wysokiej jakości i doskonałe. Nie zapominajmy, że złe sąsiedztwo warzyw negatywnie wpłynie na plony i wzrost kultur. Nie wszystkie warzywa potrafią się dogadać.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów kultur szparagi raczej się dogadają, ale lepiej będzie jeśli umieścimy je obok pomidorów, pietruszki lub bazylii. Z ogórkami, truskawkami, kukurydzą lub ziemniakami umieśćmy fasolę. Ona nie ze wszystkimi warzywami jest w zgodzie.

Aby prawidłowo opracować plan sadzenia, istnieją tabele kompatybilności roślin, a także harmonogramy sadzenia.

 My przedstawimy proste kombinacje warzyw, które łatwo zapamiętać.

1. Wspaniałe trio: kukurydza, dynia i fasola. Tajemnica ich wspólnej uprawy znana była także amerykańskim Indianom. Kukurydza będzie wspierać również groszek, który nasyci glebę azotem. A dynia z kolei nie pozwoli wyrosnąć chwastom.

2. Kolejna dobra kombinacja: cebula i marchew. Cebula chroni marchew przed szkodnikami, ponieważ uwalnia substancję (allicynę), która ma działanie owadobójcze i grzybobójcze.

3. Pomidory i bazylia to nie tylko dobre połączenie sałatki. Te rośliny potrzebują tej samej gleby i tego samego nawadniania. Ponadto zapach bazylii jest nie do zniesienia dla gąsienic często nękających pomidory. Pomidory będą znacznie smaczniejsze, jeśli dojrzewać będzie obok nich bazylia.

4. Strączkowa fasola, słodka papryka i bakłażany. Papryka i bakłażany jak wiadomo, należą do jednej rodziny (psiankowatej) i potrzebują tych samych warunków wzrostu. A rosnąca obok fasola strączkowa ochroni bakłażany przed stonką ziemniaczaną.

Wystarczająco mało wymagający jest seler. Dobrze będzie rósł z każdym warzywem. Możemy posadzić go z kapustą, pomidorami lub cebulą. Doskonale wychodzi marchew z cebulą lub sałatą. Jeśli posadzimy w pobliżu ogórki i ziemniaki, ogórki nie będą rosły dobrze. Nie toleruje bliskiego sąsiedztwa kukurydza z pomidorem. Ale kukurydza pięknie będzie rosła z ziemniakami, groszkiem, dyniami i ogórkami.

Sadźmy obok marchwi cebulę. Możemy ją posadzić również obok sałaty, buraków lub kapusty. Obok kukurydzy, fasoli lub kapusty będą dobrze rosły ziemniaki. Wybredne są pomidory jeśli chodzi o sąsiedztwo, a także w kwestii jakości ziemi. Najlepiej umieścić je obok pietruszki, marchewki, ogórków. Negatywnie mogą wpłynąć na wyrost pomidorów ziemniaki i kapusta.

 Nie bójmy się eksperymentować. Możemy zmienić kombinację umieszczania roślin co roku podczas sadzenia aby osiągnąć dobre wyniki. Nie zapomnijmy o nawożeniu.

za: www.kramola.info

za: https://vk.com/wall-107309195_7559

Zdjęcia pochodzą z powyższych źródeł


Źródło opracowanie po polsku: treborok

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 16 kwiecień 2018 11:37
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Psychologiczna zgodność warzyw. Co można sadzić obok siebie?