Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Dlaczego rolnicy stosują glifosat tuż przed zbiorami. Lori Alton
Kategoria: Ekouprawy   Piątek, 01 czerwiec 2018 08:10 Autor: Andreas

Dlaczego rolnicy stosują glifosat tuż przed zbiorami. Lori Alton

Dlaczego rolnicy stosują glifosat tuż przed zbiorami. Lori Alton Mike Mozart/Flickr/CC BY 2.0

Glifosat, czynny składnik środka chwastobójczego Roundup, wiąże się z rakiem, wadami wrodzonymi, autyzmem i wielu innymi problemami zdrowotnymi. Teraz nowa wybuchowa analiza pokazuje, że ślady tego toksycznego herbicydu coraz częściej występują w żywności.

Mówiąc prawdę, glifosat pokazuje się w produktach które, jak oczekujemy, mają być zdrowe i czyste, np. produkty dla dzieci, płatki śniadaniowe i miód. Wykryto go także w winie, piwie, a nawet soli kuchennej!

I jest więcej złych wiadomości: ostatnie badanie pokazuje, że poziomy glifosatu u ludzi rosną wykładniczo. Pozostaje zatem pytanie: co kryje się za rosnącą ilością glifosatu w naszym jedzeniu i organizmach?

Eksperci mówią: stosowanie glifosatu przed zbiorami odpowiada za ponad 50% występowania go w żywności.

Oprócz tego, że jest powszechnie stosowany jako środek chwastobójczy, ten toksyczny herbicyd działa również podwójnie jako środek osuszający / suszący.

Aby umożliwić większe i bardziej na czas plony, glifosat stosuje się na uprawach na 3-7 dni przed zbiorem. To nie tylko przyspiesza dojrzewanie, ale także przyspiesza śmierć i wysychanie roślin, dzięki czemu można je zbierać wcześniej. Ponadto proces ten sprawia, że rośliny stają się bardziej odporne na pleśń podczas przechowywania.

Tę praktykę, znaną jako „suszenie roślin przed zbiorem”, bardzo szeroko stosuje się na wielkich równinach i środkowym zachodzie na różnych roślinach, np. : kukurydza, groch, soja, żyto, soczewica, kasza gryczana, rzepak, ziemniaki i buraki cukrowe.

Błędne koło: powszechne stosowanie glifosatu faktycznie kreuje potrzebę jego większej ilości

Sprzedawany pod nazwą komercyjną Roundup, glifosat wprowadzono w 1976. Oryginalnie miał usuwać chwasty, a tym samym zmniejszyć wymóg pryskania ich herbicydami.

W połowie lat 1990,Monsanto wprowadziła swoje „gotowe na Roundup” ziarna soi, które były GM tak by były odporne na glifosat. Po niej były odporne nań inne rośliny np. kukurydza, rzepak i sorgo.

Ale ekolodzy mówią, że ten plan spalił na panewce

Zamiast poddać się Roundup, chwasty zaczęły rozwijać opór – tworząc potrzebę coraz większych ilości glifosatu stosowanego w okresie wzrostu.

Obecnie glifosatu używa się na około 94% całej uprawianej w Ameryce kukurydzy. I jego toksyczny wpływ przechodzi wyobrażenie.

Czy glifosat można wiązać z gwałtownym wzrostem choroby wątroby i odporności na antybiotyki?

W niedawnym badaniu przeprowadzonym na  University of California San Diego (UCSD) i opublikowanym w prestiżowym  JAMA, naukowcy obserwowali ludzi w wieku 50+ mieszkających w płd Kalifornii. Odkryli, że liczba osób z wynikami pozytywnymi na glifosat wzrosła o 500% w ostatnich 20 latach, a średnie poziomy glifosatu w moczu wystrzeliły w górę o zdumiewające 1.208%.

Glifosat powiązano w eksperymentach na zwierzętach ze zwiększonym ryzykiem nie-alkoholowej choroby stłuszczenia wątroby (NAFLD), z niedawnym brytyjskim badaniem pokazującym, że nawet nieskończenie mała ilość glifosatu w wodzie pitnej (4 ng/kg) zwiększa to ryzyko u szczurów.

Charakteryzujące się nagromadzonym tłuszczem w wątrobie, stanem zapalnym i bliznowaceniem, NAFLD dotyka obecnie 90 mln Amerykanów – co czyni ją najczęstszą postacią choroby wątroby w kraju. Do czynników przyczyniających się do tego należy siedzący tryb życia, nadmierne spożycie cukru rafinowanego, otyłość i nadwaga – ale z pewnością nie wydaje się zbyt daleko posunięte przypuszczenie, że narażenie na glifosat może odgrywać pewną rolę. (Nawiasem mówiąc, ludzkie poziomy glifosatu w badaniu UCSD były proporcjonalnie 100 x wyższe od poziomów u laboratoryjnych szczurów.)

I tu jest jeszcze inny powód niepokoju z powodu glifosatu.

Badanie z 2015 opublikowane w czasopiśmie American Society of Microbiology powiązało glifosat z rosnącym kryzysem antybiotykoopornym w zakresie zdrowia publicznego. Badanie wykazało, że herbicyd zmienił sposób w jaki bakterie reagowały na antybiotyki, takie jak ampicylina, ciprofloksacyna i tetracyklina – leki szeroko stosowane w leczeniu śmiertelnych chorób.

„Ekspozycja na te pestycydy powoduje, że patogeny są silniejsze” – podsumowali naukowcy.

A Monsanto dalej swoje: glifosat jest „bezpieczny”

[…]

Tłumaczenie: Ola Gordon / http://chomikuj.pl/OlaGordon

Źródło: https://www.naturalhealth365.com/glyphosate-weed-killer-2554.html
Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 01 czerwiec 2018 03:05
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Dlaczego rolnicy stosują glifosat tuż przed zbiorami. Lori Alton