Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Rapadura – najmniej przetworzony, modny cukier z trzciny cukrowej
Kategoria: Ekouprawy   Środa, 14 wrzesień 2011 14:10 Napisał

Rapadura – najmniej przetworzony, modny cukier z trzciny cukrowej

Lekarze podkreślają, że cukier jest niezdrowy - zwłaszcza gdy spożywamy go zdecydowanie za dużo i to w postaci rafinowanej (a tak właśnie jest tym bardziej, że cukier jest składnikiem większości przetworzonych produktów spożywczych, z czego często nie zdajemy sobie sprawy ). Spożycie cukru warto ograniczać w trosce o swoje zdrowie. Jeśli natomiast mamy potrzebę dosłodzenia kawy lub herbaty, bądź też użycia w przepisie substancji słodzącej, wśród dostępnych, zdrowszych od białego cukru opcji, warto pomyśleć o rapadurze.

Klasyczny cukier jest produkowany z tak różnych roślin, jak burak i trzcina cukrowa. Cukier trzcinowy stanowi ponad 70proc. światowej produkcji - w Polsce nadal jest jednak uważany za bardziej ekskluzywny i droższy. Najbardziej powszechny w naszym kraju jest cukier rafinowany produkowany z buraków. Kupujemy go w postaci białych kryształków.

W przypadku cukru buraczanego, produkcja cukru zaczyna się od mycia i krojenia korzeni buraków. „Pokrojone korzenie ługuje się wodą w temperaturze 75-85oC. Otrzymany w ten sposób sok zawiera ok. 15proc. cukru. W celu oczyszczenia poddaje się go najpierw procesowi nawapniania, a następnie saturacji. Po odfiltrowaniu wytrąconych zanieczyszczeń sok zagęszcza się w wyparkach aż do wykrystalizowania surowego cukru, który następnie poddaje się rafinacji polegającej na rozpuszczeniu go w wodzie, odbarwieniu za pomocą węgla aktywnego, powtórnym odparowaniu, odwirowaniu i suszeniu. Odciek, który pozostaje nazywa się melasą. Zgodnie z polską normą cukier biały zawiera nie mniej niż 99,80proc. sacharozy, cukier rafinowany - powyżej 99,85proc." - czytamy na stronie Wikipedii.

Karierę w ostatnich latach zrobił cukier brązowy. Na opakowaniach cukru pojawia się również napis „cukier nierafinowany". Czy cukier brązowy i cukier nierafinowany to to samo? Niezupełnie, choć mają podobny kolor. Cukier nierafinowany to, jak sama nazwa wskazuje, cukier nie poddany procesowi rafinacji. Jego produkcja kończy się po strąceniu zanieczyszczeń mlekiem wapiennym. Wówczas następuje wirowanie, krystalizacja i suszenie kryształów. Swój brązowy kolor cukier nierafinowany zawdzięcza melasie, która nie jest usuwana tak, jak w przypadku cukru rafinowanego (białego). Cukier nierafinowany można nazwać (nieco) zdrowszym od rafinowanego - zawiera mikrolementy, których cukier rafinowany jest pozbawiony, ale są to ilości śladowe. Cukier brązowy to natomiast bardzo często rafinowany cukier biały, do którego dodano wcześniej usuniętą melasę, a następnie ponownie osuszono kryształki.

Wśród cukrów nierafinowanych produkowanych z trzciny cukrowej można wspomnieć o Muscovado, który ma mocno melasowy aromat, ciemnobrązowy kolor i bardziej kleistą od innych cukrów konsystencję. Jest też Demerara - również nierafinowany cukier z trzciny cukrowej, którego nazwa pochodzi od kolonii w Gujanie. Francuskojęzyczne kraje używają ponadto terminu cassonade na określenie drobnokrystalicznej odmiany cukru brązowego - może być produkowany zarówno z buraków, jak i trzciny cukrowej. W Belgii bez cassonade nie byłoby ciasteczek speculoos, we Francji używa się jej w słodkich tartach czy też do posypywania naleśników.

A co z Rapadurą? Pod tą nazwą kryje się nierafinowany cukier z trzciny cukrowej poddany obróbce najmniejszej z możliwych. Otrzymuje się go poprzez wysuszenie w niskich temperaturach soku z trzciny cukrowej (uprzednio wyciśniętego za pomocą prasy). Przyjmuje on postać cukrowych cegiełek, które następnie rozdrabnia się mechanicznie. Rapadura jest więc cukrem najmniej przetworzonym a więc najbardziej naturalnym spośród wszystkich cukrów. Nie jest jednak nowym wynalazkiem - znana była w Brazylii przed jej kolonizacją. Niemieckiej firmie Rapunzel udało się przywłaszczyć generyczne określenie „rapadura" na wyłączne określenie produkowanego przez siebie cukru. W 2009r. firma uległa jednak międzynarodowym naciskom i wycofała „akt własności" - możemy więc dziś spożywać rapadurę pochodzącą od innych producentów. Cukier Rapadura to najczęściej produkt certyfikowany ekologicznie, często też jest produktem sprawiedliwego handlu. W europejskich sklepach z żywnością ekologiczną opakowanie 500g Rapadury kosztuje 4-5 euro.


Źródło artykułu: Ekoistka.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 28 grudzień 2012 01:38
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Rapadura – najmniej przetworzony, modny cukier z trzciny cukrowej