Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Rośliny porozumiewają się nanodźwiękami
Kategoria: Ekouprawy   Piątek, 10 maj 2013 00:01 Autor: admin

Rośliny porozumiewają się nanodźwiękami

Rośliny potrafią się ze sobą porozumieć chociażby z pomocą chemicznych aromatów, fizycznego dotyku czy nawet cienia. Teraz naukowcy z University of Western Australia odkryli nowy mechanizm, z pomocą którego rośliny mogą ze sobą "rozmawiać". Mogą one wykorzystywać do tego fale dźwiękowe o nano-długości.

Badacze posadzili obok siebie popularną w kuchni paprykę roczną (Capsicum annuum)  oraz nie mniej rozpowszechnioną na naszych stołach bazylię (Ocimum L.) uniemożliwiając jednocześnie roślinom porozumiewanie się z pomocą wszystkich znanych metod.

Bazylia znana jest z tego, że stosuje szereg trików pozwalając sąsiednim roślinom szybciej rosnąć - dlatego jest używana często jako "dobry sąsiad" - który ma za zadanie wspomagać wzrost roślin rosnących obok. Tym razem badacze postawili jednak bariery, które jej to uniemożliwiały.

Ku ich zdziwieniu, okazało się, że chilli i tak rośnie szybciej niż gdyby nie posiadało sąsiada w postaci bazylii co wskazało na inną metodę komunikacji. Naukowcy podejrzewają, że może tu chodzić o fale dźwiękowe o długościach mieszczących się w skali nano, które pobudzają nasiona do szybszego wzrostu.

Dalsze badania tego fenomenu mogą pomóc w oczywisty sposób w produkcji rolnej na całym świecie.Źródło artykułu: www.geekweek.pl - Nauka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 11 maj 2013 12:26
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Rośliny porozumiewają się nanodźwiękami