Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Pszczoły giną od nikotyny
Kategoria: Ekouprawy   Niedziela, 24 styczeń 2016 15:59 Napisał

Pszczoły giną od nikotyny

To nie zwierzęta ale ludzi trzeba trzymać w klatkach szczególnie tych co manipulują przy naturze. Neonicotinoidy są produkowane przez potentatów jak Shell i Bayer powodują wymieranie kolonii pszczół i negatywne skutki dla ludzi.

Colony Collapse Disorder czyli CCD - Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej, jest powodowany przez użycie neonikotynoidów, dowodzi studium  Uniwersytetu Harvard.

Neonikotynoidy są rodzajem pestycydów, chemicznie podobnych do nikotyny. Zostały one wyprodukowane do użytkowania rolniczego w 1980 r. przez potentata naftowego - Shell. Pestycydów te były udoskonalane przez firmę Bayer, w następnym dziesięcioleciu.

Dwa z tych produktów uważa się za przyczynę CCD, tak wynika z nowych badań Szkoły Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie. Badanie to jest powtórzeniem  ich własnych badań wykonanych w 2012 roku.

Naukowcy przebadali 18 kolonii pszczelich, znajdujących  się w trzech rejonach Massachusetts. Jedna z tych kolonii była potraktowana  imidaclopridem, druga klotianidyną, a trzecia  pozostała nietykalna jako kolonia porównawcza.

Gdy w Nowej Anglii nastała zima, populacje we wszystkich trzech koloniach spadła. Począwszy od stycznia, liczba pszczół w kolonii kontrolnej wzrosła, podczas gdy w dwu pozostałych liczba pszczół ciągle spadała.

"Można wykazać, co potwierdziło ponowne badanie, że to właśnie neonikotynoidy są bardzo prawdopodobnie odpowiedzialne za wywoływanie CCD pszczoły miodnej. w ulach, które były zdrowe przed nadejściem zimy", mówi Chensheng Lu, główny autor badania.

Zjawisko Colony Collapse Disorder powoduje, że pszczoły opuszczają swoje ule w ciągu zimy. Bez ich schronienia i ciepła  innych pszczół owady szybko umierają. Ten problem staje się od roku 2006 coraz bardziej powszechny.  

"Straty pszczelarzy z powodu CCD są bardzo poważnym problem. Roczne straty z zim w okresie 2006-2011 wynosiły średnio 33 procent (każdego roku). Wyjątkiem był zima 2011-2012 gdy straty całkowite straty spadł do 22 proc.

Imidacloprid i klotianidyna zostały uznane jako "sprawcy" spadku populacji pszczół.

Oczywiście potentaci chemiczni (tak jak farmakologiczni) kwestionują swoją winę. Usiłują zrzucić odpowiedzialność na środki owadobójcze, zwykłe czynniki chorobotwórcze i oraz na samych pszczelarzy zarzucając im nieumiejętność hodowli.

Pszczoły miodne są niezbędne do zapewnienia żywności dla ludzi, jak również i dzikich zwierząt. Zapylają około jednej trzeciej wszystkich roślin spożywanych przez ludzi i zwierzęta domowe.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 26 styczeń 2016 13:41