Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Komisja Europejska zezwala na dalsze stosowanie Roundup'u
Kategoria: Ekouprawy   Piątek, 01 lipiec 2016 08:02 Napisała

Komisja Europejska zezwala na dalsze stosowanie Roundup'u

Z końcem czerwca wygasa pozwolenie na stosowanie w UE środków ochrony roślin zawierających glifosat, w tym najpopularniejszego na świecie herbicydu: Roundup’u. Poprzednie pozwolenie obowiązywało aż 15 lat, zatruwając naszą glebę, wodę, całe ekosystemy i nas samych. W kwietniu bieżącego roku europarlament wezwał Komisję Europejską, by ta przygotowała odpowiednie dokumenty umożliwiające dalsze stosowanie glifosatu przez kolejne 7 lat, ale przy odpowiednich obostrzeniach tj. tylko do profesjonalnego użytku. W ramach kwietniowej rezolucjiposłowie potępili także używanie glifosatu w praktykach rolniczych znanych jako „zielone wypalanie”, tzn. spryskiwanie plonów przed zbiorami, w celu przyspieszenia dojrzewania i ułatwienia zbiorów. Te praktyki prowadzą do wzrostu oddziaływania glifosatu na ludzi, który według Światowej Organizacji Zdrowia może być rakotwórczy.  Liderem walki z tą substancją w Unii jest Francja, która grozi, że zakaże jej stosowania nawet jeśli Bruksela przedłuży autoryzację.
KE całkowicie zignorowała kwietniową rezolucję przedstawiając europarlamentarzystom propozycję nieograniczonego stosowania glifosatu przez kolejne 15 lat, a po odrzuceniu tej propozycji – przez 9 lat, na co PE również się nie zgodził.

Wobec braku porozumienia i zagrożenia, że licencja na stosowanie herbicydów z glifosatem po prostu wygaśnie Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o przedłużeniu autoryzacji dla glifosatu. Bez niej od jutra trzeba by wycofać ze sprzedaży wszystkie środki ochrony roślin zawierające tą substancję.   Decyzją KE będą one  dostępne na unijnym rynku jeszcze przez 18 miesięcy. Według Komisji jest to czas potrzebny ekspertom na zbadanie rzeczywistego wpływu na zdrowie ludzi tego herbicydu.

 

Tekst źródłowy: xebola.wordpress.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 02 lipiec 2016 21:02
alexjones.pl Ekologia i środowisko Ekouprawy Komisja Europejska zezwala na dalsze stosowanie Roundup'u