Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Zwiększono poziom zagrożenia radiacyjnego
Kategoria: Informacje   Środa, 21 sierpień 2013 15:23 Autor: admin

Zwiększono poziom zagrożenia radiacyjnego

Zwiększono poziom zagrożenia radiacyjnego foto: Wikimedia Commons

Nawet 300 ton silnie radioaktywnej wody wydostało się ze specjalnego zbiornika w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I. Rangę zdarzenia japońskie władze oceniły na trzeci stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES – poinformował we wtorek operator elektrowni atomowej, firma Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

TEPCO podało w komunikacie prasowym, że podwyższone promieniowanie zostało wykryte w pobliżu reaktora nr 1. Operator podejrzewa, że woda wyciekła przez zawór spustowy.

Poziom promieniowania w miejscu wycieku oszacowano na 100 milisiwertów na godzinę. „Sto milisiwertów na godzinę odpowiada limitowi skumulowanej pięcioletniej dawki dla pracowników japońskich elektrowni atomowych. Można powiedzieć, że jest to najpoważniejszy wyciek jeśli chodzi o objętość – powiedział agencji Reuters Masayuki Ono, dyrektor generalny TEPCO.

Rangę zdarzenia japońskie władze oceniły na trzeci stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES (gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, 2 i 3 – poważny incydenty, a stopnie 4-7 obejmują poważne awarie). Przy czym sama awaria elektrowni atomowej Fukushima 1, do której doszło w marcu 2011 roku, osiągnęła ostatni stopień w 7-stopniowej skali zagrożeń nuklearnych INES, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu z 1986 roku.

Według specjalistów badających sytuację w uszkodzonej elektrowni Fukushima, poziom wód podziemnych silnie skażonych substancjami promieniotwórczymi wciąż się podnosi. Na razie nie wiadomo co jest przyczyną awarii. Niedawno TEPCO ogłosiło, że zamierza wybudować specjalne urządzenie do przechwytywania skażonej wody.

Na podstawie: Kyodo News
Źródło: Ekologia


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 21 sierpień 2013 15:43
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Zwiększono poziom zagrożenia radiacyjnego