Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje W stanie Michigan "zakazano zakazywania" plastikowych toreb
Kategoria: Informacje   Środa, 04 styczeń 2017 01:43 Napisała

W stanie Michigan "zakazano zakazywania" plastikowych toreb

Zgodnie z nowym prawem w stanie Michigan lokalne władze nie będą mogły wprowadzić zakazu czy opłat za korzystanie z plastikowych toreb. Tak, dobrze czytacie: zakaz w Michigan nie dotyczy plastikowych toreb, lecz zakazu ich zakazywania!

Gubernator stanu Michigan, Brian Calley, podpisał właśnie nową ustawę, zgodnie z którą lokalne władze nie będą mogły "wprowadzać regulacji dotyczących sprzedaży i używania lub zakazywania, ograniczania czy naliczania opłat lub podatków za niektóre rodzaje opakowań" takich jak plastikowe siatki, kubki czy butelki. Innymi słowy, pojedyncze miasta lub gminy nie będą mogły wprowadzić np. zakazu wydawania za darmo jednorazowych toreb lub obowiązku naliczenia za nie opłat.

Zakazy i ograniczenia dotyczące korzystania z plastikowych siatek są coraz częściej stosowane w USA i na całym świecie. Powód jest prosty: ten rodzaj opakowań to źródło zanieczyszczeń niemalże nie ulegających biodegradacji. Choć z czasem rozpadają się one na coraz to mniejsze kawałki, to według naukowców ich całkowity rozkład może zająć setki, a nawet tysiąc lat. Największy problem stanowi ich obecność w oceanach. Tylko w 2010r. do wód morskich zrzucono 5 do 12 milionów m3 plastiku. Często ptaki i inne zwierzęta morskie biorą go za pokarm, choć nierzadko okazuje się dla nich śmiertelnym wyborem.

Pierwszym krajem, który już w 2002 zakazał niektórych typów plastikowych toreb, był Bangladesz. Okazało się, że zatykały one systemy drenażowe uniemożliwiając tym samym odpływ wód w czasie nawalnych deszczy. Podobny zakaz w 2008 wprowadziły Chiny, a w ślad za nimi poszły inne kraje, m.in. Włochy czy Republika Południowej Afryki.
Z kolei pierwszym amerykańskim miastem, które zakazało plastikowych siatek, było San Francisco. W 2014 dołączyła do niego cała Kalifornia. Potem już były kolejne miasta, m.in. Austin, Seattle czy Chicago.

Z drugiej strony Michigan to nie pierwszy stan, który wprowadził "zakaz zakazywania" plastikowych opakowań. W Idaho, Arizonie czy Missouri obowiązuje podobne prawo. Jego zwolennicy tłumaczą, że w ten sposób chronią przemysł (nie tylko tworzyw sztucznych) przed nadmiarem regulacji. Tak było i w Michigan, gdzie nowa ustawa spotkała się z dużym zadowoleniem wśród restauratorów. Dla wielu z nich, posiadających obiekty rozsiane po całym w kraju, dodatkowe regulacje oznaczają jedno - dodatkowe komplikacje z prowadzeniem biznesu. 
I szkoda tylko, że główny zainteresowany: przyroda nie może również zabrać w tej sprawie głosu...


Tekst źródłowy: Washington Post
Tłumaczenie i źródło polskie: xebola.wordpress.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 05 styczeń 2017 20:15
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje W stanie Michigan "zakazano zakazywania" plastikowych toreb