Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Dziki w Czechach są wciąż radioaktywne i to 30 lat po katastrofie w Czarnobylu
Kategoria: Informacje   Niedziela, 22 styczeń 2017 14:31 Autor: admin

Dziki w Czechach są wciąż radioaktywne i to 30 lat po katastrofie w Czarnobylu

Władze Republiki Czeskiej ostrzegają, że dziki w południowo-zachodniej części kraju są wciąż tak samo skażone radioaktywnością. Nawet po 30 latach od katastrofy atomowej, spożywanie dziczyzny jest nadal niebezpieczne dla zdrowia.

Wysokie dawki promieniowania w okolicach Czarnobylu są barierą, by ludzie mogli wrócić do tamtego regionu. Natomiast nie tyczy się to dzikich zwierząt, badania wskazują, że liczebność występujących tam łosi, saren, dzików, a nawet wilków nie spadła.

Dziki w Republice Czeskiej znajdują się daleko od miejsca katastrofy, a jednak promieniowanie wciąż je obejmuje. Przy silnym wietrze południowym i wschodnim, a także opadach, zostało zanieczyszczone ponad sto tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi, głownie w Ukrainie, Białorusi oraz Rosji. Jednak zanieczyszczony materiał sięgnął znacznie dalej.

Uważa się, że dziki były szczególnie narażone ze względu na spożywany przez nie pokarm, który stanowią między innymi grzyby. Rosnące w zanieczyszczonej glebie, najwyraźniej koncentrują radioaktywność, którą pożywiają się zwierzęta. Czeska administracja weterynaryjna uważa, że około połowa dzików z południowo-zachodniej części kraju jest wciąż niebezpiecznie skażona.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 22 styczeń 2017 16:10
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Dziki w Czechach są wciąż radioaktywne i to 30 lat po katastrofie w Czarnobylu