Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Lasy na celowniku
Kategoria: Informacje   Sobota, 25 luty 2017 08:06 Napisał

Lasy na celowniku

Jeszcze nigdy w dziejach świata człowiek tak intensywnie nie ingerował w życiodajny rytm bicia serca matki natury. Nasz niezaspokojony apetyt wyzwolił destrukcyjną żądzę podporządkowania sobie każdego skrawka planety i zmuszenia do uległości względem człowieka.
Jednym z najbardziej wyrazistych, inwazyjnych poczynań człowieka jest szeroko zakrojona deforestacja lasów tropikalnych.

Wpływ, w jaki lasy deszczowe oddziałują na naszą atmosferę jest znacznie większy niż moglibyśmy sobie do tej pory wyobrazić. Lasy tropikalne są przede wszystkim płucami ziemi, usuwają prawie 40 proc. dwutlenku węgla z atmosfery, jednakże dzięki ogromnej bioróżnorodności są dostarczycielami wielu składników dla nowoczesnej medycyny. Co więc przyczynia się do tego, że są tak bezlitośnie niszczone?
Żeby odpowiedzieć na to nurtujące pytanie warto przyjrzeć się sytuacji jaka powstała w krajach takich jak Indonezja.
Rosnący popyt na olej palmowy wykorzystywany do produkcji kosmetyków, świec, smarów, smażenia, papieru, celulozy, jak irównież jako istotny komponent przemysłu spożywczego, spowodował ogromne zapotrzebowanie na tereny pod uprawę drzew palmowych. Skutkuje to masową wycinką, która rocznie pochłania 2 proc. powierzchni lasów. Przemysłowa deforestacja wraz z wypalaniem torfowisk doprowadza do uwolnienia ogromnych ilości gazów cieplarnianych.
Z powodu tych działań orangutany tracą ostoje, a ich liczebność w ostatnich latach drastycznie spada, wymierają tygrysy sumatrzańskie występujące tylko na tych terenach oraz krytycznie zagrożone są nosorożce jawajskie, które wkrótce mogą znaleźć się na liście wymarłych gatunków.
Przemysłowa wycinka lasów tropikalnych niesie za sobą zagrożenie dla społeczności mieszkającej na tych terenach. Ich egzystencja opiera się na dobrodziejstwach przyrody, a niszczenie lasów pozbawia ich środków do życia, zmuszając do porzucenia swych domostw i stylu życia kultywowanego od wieków.

Podnosząc problem wycinki lasów nie sposób pominąć największej na Ziemi koncentracji gatunków, którym bezsprzecznie jest Amazońska dżungla. Ten rajski ogród jest domem dla 20 proc. wszystkich gatunków ptaków i wielu gatunków zwierząt niespotykanych nigdzie indziej.
Dżungla Amazońska opierająca się przez miliony lat wielu różnym nierzadko nieprzyjaznym epokom została postawiona przed nowym zagrożeniem.   
Ma to związek z dynamicznym rozwojem populacji ludzkiej oraz z eksploatowaniem cennych składników lasu. Inwazyjne rolnictwo, które poprzez karczowanie drzew przygotowuje teren pod hodowlę bydła wyjaławia ziemię, zmuszając hodowców bydła do coraz głębszej ingerencji w leśny ekosystem. Również uprawa genetycznie modyfikowanej soi jakia ma miejsce w Brazylii i związane z nią szeroko zakrojone stosowanie środków ochrony roślin przyczynia się degradacji zielonej krainy. Ofiarami tej barbarzyńskiej polityki padają rośliny, zwierzęta i tubylcze plemiona, których leśne schronienie kurczy się co roku w zastraszającym tempie. Protesty rdzennych mieszkańców Amazonii, choć mocno nagłośniane przez organizacje pozarządowe nie przynoszą jak dotąd spodziewanego rezultatu.

Badania związane ze zjawiskiem deforestacji lasów tropikalnych ukazują ponury obraz tego procederu. Jak z nich wynika, przez ostatnich 40 lat ogołocony został  teren o powierzchni równej powierzchni  Europy.
Wycinając lasy będące spichlerzem i domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin plasujemy się w rolę postępującego nowotworu niszczącego organizm jakim jest ziemia. Przez swój egoizm i bezgraniczną  chciwość zapomnieliśmy, że planeta na której żyjemy nie należy do nas, jesteśmy tylko jej częścią.

"Faktem jest, że żaden gatunek nigdy nie miał tak masowej kontroli nad wszystkim na Ziemi, nad życiem i śmiercią, jaką my mamy teraz. To stawia nas, czy nam się to podoba czy nie, przed ogromną odpowiedzialnością. W naszych rękach leży teraz nie tylko nasza własna przyszłość, ale także przyszłość wszystkich innych istot, z którymi dzielimy tą planetę".
David Attenborough

Łukasz Kuk

eco-edukacja.blogspot.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 25 luty 2017 12:21