Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Naukowcy proponują produkcję żywności z trocin
Kategoria: Informacje   Niedziela, 24 wrzesień 2017 02:14 Autor: Katarzyna

Naukowcy proponują produkcję żywności z trocin

Naukowcy z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych zaproponowali niezwykły sposób zwalczenia głodu na Ziemi. Problem ma rozwiązać stosowanie trocin, których ogromne ilości kończą jako odpady drzewne w tartakach, do karmienia ryb.

Do 2050 roku liczba niedożywionych i głodujących mieszkańców Ziemi ma wzrosnąć o około dwa miliardy ludzi. Brak pożywienia ma się zwiększyć ze względu na zmniejszenie liczby gruntów ornych – do połowy bieżącego stulecia na każdego mieszkańca Ziemi ma przypadać jedynie 600 metrów kwadratowych gruntów uprawnych.

Z kolei tartaki w Finlandii wytwarzają rocznie około 3,3 miliona metrów sześciennych trocin. Większość z nich jest wykorzystywana do produkcji biomasy celulozowej, ale znaczna część gromadzi się w postaci odpadów i zwyczajnie się rozkłada.

Grupa naukowców z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych opracowała projekt o nazwie MonoCell – do produkcji wysokiej jakości białka jednokomórkowego z trocin. Naukowcy twierdzą, że białko to może być skutecznie wykorzystywane jako żywność dla ryb, nawet na skalę przemysłową.

Ryby oraz soja są głównym źródłem paszy we współczesnych gospodarstwach hodowlanych. Niedługo będzie to jednak pozbawione sensu, ponieważ ta strategia prowadzi do niszczenia światowych zasobów rybnych oraz do wylesiania z powodu dużej liczby gruntów ornych przeznaczonych do uprawy soi.

W ramach projektu MonoCell zostały przeprowadzone pierwsze eksperymenty. Produkcja białka z trocin jest złożonym procesem, składającym się z kilku etapów. Jednocześnie Risto Korpinen, główny autor projektu jest przekonany, że produkcja białka, dzięki rozwiniętej technologii, pozwoli na uzyskanie dotatkowych dochodów i pozwoli zaoszczędzić na logistyce i energii elektrycznej.

„Możemy karmić ryby za pomocą ziemniaków lub skrobi kukurydzianej, ale jest to przecież także pożywienie dla ludzi. W Stanach Zjednoczonych wytwarza się ze skrobi bioetanol, chociaż wielu ludzi na świecie cierpi z powodu głodu. Dla mnie jest to niemoralne” – skomentował Korpinen.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 24 wrzesień 2017 19:22
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Naukowcy proponują produkcję żywności z trocin