Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Huragan Maria uszkodził tamę w Portoryko
Kategoria: Informacje   Niedziela, 24 wrzesień 2017 09:14 Autor: Katarzyna

Huragan Maria uszkodził tamę w Portoryko

Mimo, że huragan Maria przeszedł już nad Puerto Rico, poziom zagrożenia związanego z jego aktywnością nadal pozostaje wysoki. Teraz problemem jest przeciekająca tama na jeziorze Guajataca, której pęknięcie może wywołać nagłą powódź.

W sumie ewakuacje objęły aż 70 tysięcy mieszkańców. Wybudowana przed 80 laty tama, może nie wytrzymać naporu wody z jeziora, którego tafla wzrosła nagle na skutek potężnych opadów towarzyszących huraganowi. Konstrukcja tamy została z dnia na dzień poddana najpoważniejszemu testowi w jej dziejach.

Władze lokalne określają sytuację z tamą Guajataca jako ekstremalnie niebezpieczną. Nie wiadomo czy pojawiły się jakieś pęknięcia na tamie, ale władze potwierdzają, że doszło do uszkodzenia struktury obiektu. Niektórych mieszkańców zagrożonych obszarów planuje się czasowo przewieść z wyspy na kontynent do USA.

Niestety prognozy pogody nie są sprzyjające i w Puerto Rico spodziewane są kolejne obfite opady. Mogą one dodatkowo podnieść poziom wody w jeziorze, co utrudni stabilizację sytuacji w obrębie jeziora i tamy Guajataca.

 

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 24 wrzesień 2017 20:04
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Huragan Maria uszkodził tamę w Portoryko