Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Wiadomości Manewry Waszyngtonu i Seulu w pobliżu Półwyspu Koreańskiego
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 16 październik 2017 12:17 Autor: admin

Manewry Waszyngtonu i Seulu w pobliżu Półwyspu Koreańskiego

Dzisiaj USA i Korea Południowa rozpoczęły na Morzu Japońskim i Żółtym wspólne ćwiczenia morskie.

Uczestniczy w nich około 40 okrętów, włącznie z amerykańską grupą uderzeniową z lotniskowcem atomowym USS Ronald Reagan na czele. Informuje o tym południowokoreańska telewizja informacyjna YTN.

Według jego danych manewry morskie na Morzu Japońskim mają na celu przeprowadzenie ataku na kluczowe obiekty wojskowe KRLD w przypadku "sytuacji nadzwyczajnej" na Półwyspie Koreańskim. Jednocześnie na Morzu Żółtym USA i Korea Południowa przeprowadzają testową operację w zakresie powstrzymywania ataków przeciwnika. Jak podaje YTN, w portach Korei Południowej znajdują się także atomowe okręty podwodne USA Tuson i Michigan. W związku z tym YTN nie wyklucza, że KRLD w odpowiedzi na tę demonstrację siły może przeprowadzić kolejne testy rakiet balistycznych.

Jak czytamy w wydanym wcześniej komunikacie VII floty amerykańskiej, ćwiczenia odbywają się pod kryptonimem MCSOFEX. Oprócz lotniskowca atomowego w skład amerykańskiej grupy uderzeniowej na czas ćwiczeń weszły niszczyciele typu Arleigh Burke "Stethem" (DDG-63) i "Mustin" (DDG-89).

Według danych agencji informacyjnej Yonhap grupa uderzeniowa USA przeprowadzi manewry na Morzu Japońskim wspólnie z południowokoreańskimi okrętami wojskowymi i lotnictwem, włącznie z okrętem wyposażonym w morski system antybalistyczny Aegis i samolot do zwalczania łodzi podwodnych P-3 Orion. Do ćwiczeń zmobilizowano myśliwce F-15K, FA-18 i A-10, a także śmigłowce Apache AH-64E, Lynx i AW-159 "Wild Cat".

Jak podkreśla Yonhap, przemieszczanie się wojsk w Korei Północnej będzie obserwować stworzony na bazie Boeinga samolot dowodzenia bojowego i wykrywania celów z systemem radarowym JSTARS.

Przypuszcza się, że ćwiczenia potrwają do najbliższego piątku. Poza tym w dniach 18-22 października na lotnisku wojskowym w Seulu odbędzie się wystawa sprzętu obronnego ADEX z udziałem 32 państw, na której zostanie zaprezentowana amerykańska broń strategiczna, między innymi myśliwiec wykonany w technologii F-22 oraz bombowce F-35A i B-1B.

Obecnie w Korei Południowej znajduje się około 28 tys. amerykańskich żołnierzy pod pretekstem zagrożenia ze strony KRLD. Pjongjang z kolei boi się zagrożenia ze strony USA i zwiększa potencjał jądrowy oraz rakietowy pomimo ostrych sankcji RB ONZ. 

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 16 październik 2017 13:42
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Wiadomości Manewry Waszyngtonu i Seulu w pobliżu Półwyspu Koreańskiego