Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Córka byłego ministra przejęła kamienicę w Warszawie. W imieniu osoby nieżyjącej
Kategoria: Informacje   Czwartek, 19 październik 2017 07:46 Autor: admin

Córka byłego ministra przejęła kamienicę w Warszawie. W imieniu osoby nieżyjącej

Bogumiła Górnikowska, adwokatka i córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, nabyła prawo własności kamienicy na warszawskiej Ochocie. Historia jakich wiele? Niekoniecznie. Prawniczka występowała bowiem o odzyskania jako kurator osoby nie żyjącej od 50 lat.

Ta historia ukazuje w pełnej krasie patologiczny charakter procesu reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Sprawa dotyczy kamienicy przy ul. Joteyki 13. W dwudziestoleciu międzywojennym jej właścicielem był Aleksander Piekarski. Po wojnie budynek został przejęty przez państwo. Piekarski zmarł w 1956 roku. Mecenas Górnikowskiej nie przeszkodziło to jednak reprezentować przed sądem denata, w celu przejęcia budynku. Decyzja o zwrocie kamienicy została wydana w 2008 roku. Przedwojenny właściciel miałby wtedy 118 lat. Kurator nie jest osobą z nim spokrewnioną, nie ma podstawy do odziedziczenia roszczenia.

O tym, że kamienicę przejęła nieżyjąca osoba, opinię publiczną i organy ścigania poinformowali lokatorzy budynku, którzy przeprowadzili własne śledztwo. Z ich ustaleń wynika, że nie było żadnych prawnych przesłanek do tego by kamienice przekazywać w prywatne ręce. Gmach w 1939 roku był w trakcie budowy i składał się wyłącznie z parteru. Resztę kondygnacji dobudowano po wojnie. Wątpliwości jest znacznie więcej. Choćby sprawa aktu darowizny kamienicy, napisanego po hebrajsku. Najpierw dokument został przetłumaczony przez tłumacza na zlecenie drugiego adwokata. Kiedy nieruchomość została już przejęta, a lokatorzy zaczęli być wyrzucani na bruk, sąd zażądał precyzyjnego tłumaczenia tego dokumentu, uznając dotychczasowe za mało precyzyjne. Szkopuł w tym, że zlecono je biegłemu, którym był… ten sam tłumacz.

Co na to Bogumiła Górnikowska? Tłumaczy, że była tylko kuratorem, a prawo własności odstąpiła spadkobiercom, którzy znaleźli się później. – Taką furtkę otworzył Ratusz przyjmując zarządzenie prezydent stolicy pozwalające zwracać kamienicę szybszą ścieżką, bez specjalnego sprawdzania – powiedział „Faktowi” Jan Śpiewak,  lider ruchu Wolne Miasto Warszawa.

 Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 19 październik 2017 19:19
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Córka byłego ministra przejęła kamienicę w Warszawie. W imieniu osoby nieżyjącej