Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Piszemy do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie przepisów o e-prywatności
Kategoria: Informacje   Środa, 09 sierpień 2017 02:01 Autor: Kaszuszka

Piszemy do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie przepisów o e-prywatności

W Brukseli trwają prace nad nowym rozporządzeniem o e-prywatności, zaś Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje polskie stanowisko w tej sprawie. Przepisy mają wprowadzić nowe zasady ochrony poufności komunikacji i prywatności. Nowa regulacja obok tradycyjnych form komunikacji obejmie takie usługi jak Skype czy WhatsApp. Zmianie mają ulec również zasady udzielania zgody na wykorzystywanie danych użytkowników. Firmy, z którymi nie nawiązaliśmy bezpośredniej relacji i z usług których nie korzystamy (tzw. strony trzecie), nie będą mogły śledzić tego, co robimy, bez naszej wiedzy i zgody. Co więcej zgoda będzie mogła być udzielana bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. To rozwiązanie nie podoba się wielu firmom, które „żyją” z marketingu internetowego.

Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w IAB Polska, nowe rozporządzenie uderzy w biznes, oraz „ograniczy dostęp do informacji, rozrywki i usług przez użytkowników, a także osłabi rozwój i pozycję konkurencyjną przedsiębiorców świadczących usługi na terenie Unii Europejskiej w stosunku do podmiotów z innych części świata, zmniejszy innowacyjność i zniechęci użytkowników do korzystania z europejskich usług elektronicznych”.

To mocne oskarżenia, z którymi się jednak całkowicie nie zgadzamy. Dlatego też przekazaliśmy Ministerstwu Cyfryzacji wystąpienie w sprawie nowego projektu. Naszym zdaniem nowe rozporządzenie może wzmocnić pozycję konsumentów w relacji z firmami. Jest ono również szansą na wykształcenie nowych modeli biznesowych, budowanych w oparciu o zaufanie na linii użytkownicy-biznes.

Autor: Jędrzej NiklasŹródło: Fundacja Panoptykon


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 09 sierpień 2017 11:32
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Piszemy do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie przepisów o e-prywatności