Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Unia: Polska ma potępić „faszystowski” Marsz Niepodległości
Kategoria: Informacje   Środa, 15 listopad 2017 16:38 Autor: Katarzyna

Unia: Polska ma potępić „faszystowski” Marsz Niepodległości

Rezolucja przyjęta dziś przez Parlament Europejski (PE), w kontekście relacji zachodnich mediów o skrajnie prawicowym charakterze Marszu Niepodległości, nie tylko wzywa polski rząd do potępienia „faszystowskiego i ksenofobicznego” marszu, ale oprócz krytyki reformy sądownictwa i praworządności w Polsce, apelu o zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej, mówi o aborcji jako „prawie podstawowym” i dostępności pigułki „dzień po”.

Dokument PE jest traktowany jako zapoczątkowanie procedury związanej z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który daje możliwość wprowadzenia sankcji. Najpierw jednak Komisja Wolności Obywatelskich PE przygotuje specjalny raport o Polsce, szczególnie o praworządności. Gdy raport będzie gotowy, zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE. Jeśli poprze go większość europosłów, będzie to oznaczało, że PE formalnie zwraca się do Rady UE o rozpoczęcie procedury związanej z naruszeniem przez nasz kraj wartości demokratycznych Unii. Jeśli taka procedura na wniosek PE zostanie uruchomiona, będzie ona prowadzona równolegle do podobnej procedury, którą wszczęła już Komisja Europejska.

Europosłowie PSL nie wzięli udziału w głosowaniu nad rezolucją PE. PO podzieliła się w tej sprawie. PiS było przeciw. Za przyjęciem rezolucji ws. praworządności w Polsce głosowało 438 eurodeputowanych, 152 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.

Polskie MSZ wyraziło „ubolewanie”: „(…) stwierdzamy, że negatywną ocenę projektów Prezydenta RP dot. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym sygnatariusze rezolucji opierają na ogólnej, ustnej opinii Komisji Europejskiej wyrażonej zaledwie kilka dni temu. (…) Jednocześnie należy zauważyć, że rezolucja Parlamentu Europejskiego nie odnosi się do meritum kwestii spornych między Komisją a Polską – należy raczej traktować ją jako polityczny instrument nacisku na Polskę”.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 15 listopad 2017 20:09
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Unia: Polska ma potępić „faszystowski” Marsz Niepodległości