Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Algieria: francuskie badania nuklearne z 1960 roku wciąż zabijają ludzi
Kategoria: Informacje   Czwartek, 15 luty 2018 08:20 Autor: Andreas

Algieria: francuskie badania nuklearne z 1960 roku wciąż zabijają ludzi

Algieria: francuskie badania nuklearne z 1960 roku wciąż zabijają ludzi thierry ehrmann/Flickr/CC BY 2.0

13 lutego 1960 roku Francja na południu skolonizowanej Algierii, w regionie Reggane, przeprowadziła pierwszą próbę nuklearną. W sumie w ciągu następnych 6 lat przeprowadzono 17 eksplozji nuklearnych, podają oficjalne statystyki.

Obszar ten jest nadal skażony, nie można przywrócić tam normalnego życia. Miejscowi naukowcy twierdzą, że skażenie radioaktywne powoduje mutacje genetyczne i nieodwracalne zmiany u wszystkich żywych istot.

Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących liczby ofiar. Jedyne dane znajdują się w rejestrach francuskiego przedstawiciela Kościoła, który mówi o 42 tysiącach ofiar testów jądrowych. Trzy lata temu francuskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że liczba ofiar wynosiła 27 tysięcy osób. To byli francuscy żołnierze i algierscy mieszkańcy okolicznych terenów. Jednak liczby te nie uwzględniają przedwczesnych zgonów potomków tych osób, które zostały dotknięte rakiem i innymi chorobami związanymi z napromieniowaniem. Do tej pory skażone obszary są niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przedstawiciel „Aresztowanych pustyni” (związek ludzi, którzy odbywali kary w regionach pustynnych Algierii od 1992 do 1996 roku) Nureddin Mauhub powiedział, że wielu więźniów w czasie odbywania kary więzienia na pustyni zostało napromieniowanych.

Inżynier jądrowy Ammar Mansuri powiedział gazecie „Al-Arabi Al-Jadid”, że w rzeczywistości eksplozji nuklearnych w Algierze było więcej. "Francja przeprowadziła 13 podziemnych eksplozji jądrowych, 4 naziemne, 4 testy z plutonem i 35 innych testów." Według niego, dokumenty dotyczące testów jądrowych zostały przekazane rządowi algierskiemu zaledwie 10 lat temu. Niektóre dokumenty są nadal utajnione. Z tych powodów w ubiegłym stuleciu nie przeprowadzono systematycznych obserwacji ani badań na tym obszarze. W związku z tym nie podjęto też żadnych kroków w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Trudno powiedzieć, jak zmienił się poziom zanieczyszczeń w ciągu ostatnich dziesięcioleci i czego można się spodziewać w przyszłości.

Rząd algierski mówi, że zanieczyszczony obszar wynosi ponad 100 km2, informuje na stronie internetowej „Al-Arabi Al-Jadid”. Jednak problemy nie kończą się na tej strefie. To jest obszar pustynny, a wiatry przenoszą skażone cząstki do formalnie czystych obszarów. Teraz istnieje potrzeba zbadania poziomu promieniowania na pustyni, aby dokładnie określić granice skażonego obszaru.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 luty 2018 11:24
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Algieria: francuskie badania nuklearne z 1960 roku wciąż zabijają ludzi