Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Kompleks Darwina
Kategoria: Informacje   Czwartek, 15 luty 2018 08:00 Autor: Andreas

Kompleks Darwina

Karol Darwin Karol Darwin Mark Steele/Flickr/CC BY-ND 2.0

Darwin odkrył najpierw przed sobą a potem przed światem, że ludzie są zwierzętami. Czasem myślącymi. Skutkiem teorii Darwina jest przywrócenie równowagi w opisie ludzkości. Przy okazji wszystkie koncepcje o rzekomej wyjątkowości człowieka jako gatunku straciły swoje podstawy.

To między innymi dlatego teoria Darwina powoduje mechanizm wyparcia albo całości teorii albo jej prostych konsekwencji. Również dlatego, że ta jedna z najważniejszych teorii opisujących życie na ziemi jest praktycznie nieznana i nienauczana. Nie chcemy być częścią otaczającego świata, chcemy być wyjątkowi, choćby ta pozorna wyjątkowość była jedyną, jaka może nas dotyczyć.

Prawdopodobnie nie ma takiego ludzkiego zachowania, które nie pochodziłoby ze świata zwierzęcego… bo przecież jesteśmy jego częścią.

Wszystkie rozważania na temat tego, co jest naturalne, a co nie jest nie mają sensu bo jeśli coś się dzieje to znaczy, że jest możliwe i naturalne.  Co nie znaczy, że pożądane, czy oczekiwane.

Tym, co najbardziej wyróżnia ludzkość, choć też oczywiście ma źródła w zwierzęcych zachowaniach, to zasady etyczne. Tyle, że są one względne, utylitarne, relatywne. I choćby ktokolwiek twierdził inaczej to takie właśnie są. Skoro tak, to mamy szansę na kształtowanie tych norm, tym bardziej że zawsze były nasze, ludzkie, choć uwarunkowane zwierzęco.

Patrząc na naszą historię, możemy zobaczyć, jeśli zechcemy, że normy etyczne , przynajmniej stale ewoluowały. Pierwsze apogeum osiągnęło dzięki greckim filozofom. Co prawda po czasach rzymskich wpadliśmy w czarną dziurę z której zaczęliśmy wychodzić dopiero w późnym średniowieczu.

Jednak można powiedzieć, że doprowadziliśmy normy etyczne niemal na granicę ideału. Problem w tym, że powinny być jeszcze powszechnie stosowane. Powszechne deklaracje praw człowieka wyniosły zasady etyczna na kolejne szczyt.

Wszystko to poniekąd dzięki Darwinowi, który opisał właściwie relacje między ludźmi a resztą biosfery. Jesteśmy jej częścią i cała jest w nas. Jesteśmy życiem na ziemi.

Aby rozciągnąć na wszystkich normy etyczne musimy przyjąć do świadomości, że jesteśmy tym samym gatunkiem i przestać walczyć o dobra i zacząć współpracować.

Normy etyczne są relatywne choć wywodzą się z prostych zasad regulujących życie w stadzie zwierząt. Skorą są relatywne, to znaczy, że te stare mogą utrudniać życie po nowemu i powinny podlegać redefinicji. Bo skoro ewolucja trwa a trwa na pewno w skali kulturowej czyli w najważniejszym systemie życia człowieka to i normy etyczne powinny ewoluować.

Nie dostrzeganie tego to problem. Ci, którzy nie chcą tego zobaczyć właśnie mają kompleks Darwina. A w zasadzie mają kompleks na tle ewolucji. Uparcie starając się być reliktem. Bo choć Freud był bajkopisarzem tak naprawdę, to ładnie opowiadał bajki. A te o kompleksach najładniej. Tyle że teoria Darwina nie jest bajką, a ci którzy nie traktują jej wystarczająco poważnie zachowują się jak by chcieli żyć wewnątrz bajki.

A życie to przecież nie jest bajka. Przynajmniej dla większości żyjących.

Więc czytajcie Darwina, darwinistów i darwinologów. Bajki też, ale pamiętajcie o morałach. I o etyce. Oczywiście darwnistycznej.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 luty 2018 09:45