Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Wysoka aktywność glutaminianu związana z ryzykiem samobójstwa
Kategoria: Informacje   Sobota, 22 grudzień 2012 01:42 Napisał

Wysoka aktywność glutaminianu związana z ryzykiem samobójstwa

Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że zachowania samobójcze są zależne od aktywności glutaminianu w mózgu. Rezultaty ich badań zostały zawarte w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Neuropsychopharmacology".

Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu i od dłuższego czasu jest wiązany z przyczynami zachorowania na depresję.

 

Według najnowszych badań amerykańskich badaczy z Michigan State University oraz ich międzynarodowych współpracowników podwyższona aktywność tej substancji w mózgu danej osoby pozwala przypuszczać, że zdecyduje się ona na podjęcie próby samobójczej.

 

Naukowcy sprawdzali aktywność glutaminianu u pacjentów, spośród których 2/3 przyjęto do szpitalu ze względu na próbę samobójczą. Ocena aktywności neuroprzekaźnika była możliwa dzięki pomiarowi ilości kwasu chinolinowego w płynie mózgowo-rdzeniowym osób badanych (większa ilość kwasu oznacza nasiloną aktywność glutaminianu).

 

Okazało się, że niedoszli samobójcy posiadali dwa razy więcej kwasu chinolinowego niż zdrowi ludzie. Najwyższy poziom tego związku chemicznego obserwowano u pacjentów, którzy byli najbardziej zdeterminowani.

 

Wyniki badania pokazały również, że po okresie 6 miesięcy od opuszczenia szpitala ilość kwasu chinolinowego spadła u osób, u których ustąpiły myśli samobójcze.

 

Badacze pracują nad stworzeniem leku antyglutaminianowego, który mógłby otworzyć nowe możliwości leczenia skłonności samobójczych i zapobiegania celowym próbom odebrania sobie życia. (PAP)

 

ooo/ mrt/Źródło artykułu: Nauka w Polsce


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 22 grudzień 2012 01:44
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Wysoka aktywność glutaminianu związana z ryzykiem samobójstwa