Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Promieniowanie z Fukushimy jest 10 razy większe niż to wyemitowane we wszystkich próbach jądrowych
Kategoria: Informacje   Środa, 25 grudzień 2013 19:34 Autor: admin

Promieniowanie z Fukushimy jest 10 razy większe niż to wyemitowane we wszystkich próbach jądrowych

Promieniowanie z Fukushimy jest 10 razy większe niż to wyemitowane we wszystkich próbach jądrowych foto: Wikimedia Commons/CC
Jak wiadomo liczne testy jądrowe, zwłaszcza naziemne spowodowały, że do atmosfery dostało się bardzo dużo radionuklidów. One kumulują się w naszych organizmach powodując liczne nowotwory. W naszej szerokości geograficznej dochodzi do tego jeszcze Czarnobyl. Jednak ilość promieniowania emitowanego przez uszkodzoną elektrownię Fukushima sprawia, że inne jego źródła wydają się być obecnie nieistotne.

Coraz częściej do opinii publicznej przebijają się strzępy informacji wskazujące na to jak poważna sytuacja pod względem radiologicznym, ma obecnie miejsce na półkuli północnej. Eksperci nuklearni, tacy jak Arnie Gundersen twierdzą, że fala radioaktywnego cezu z Fukushimy, która jest w stanie uderzyć na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej będzie 10 razy większa niż promieniowanie z wszystkich prób jądrowych.

Naukowcy z Woods Hole, Massachusetts - jednej z wiodących instytucji w dziedzinie nauk morskich – pokazali na powyższej grafice, jak wiele radioaktywnego cezu zostało wrzucone do morza z Fukushimy w Japonii, w porównaniu do wypadku jądrowego w Czarnobylu i skutkami badań jądrowych.

Kanadyjski rząd, jako jeden z pierwszych potwierdził w październiku, że promieniowanie z Fukushimy "znacznie przekracza poziom opadu promieniotwórczego" w porównaniu z tym, jaki rejestrowano po próbach jądrowych. W mediach amerykańskich ciągle pojawiają się wstawki w stylu „napromieniowani marynarze”, ale też obserwuje się wielkie migracje zwierząt morskich. Ciągle słyszymy o kolejnych rekordowych emisjach napromieniowanej wody wypuszczanej, intencjonalnie bądź nie do pobliskiego Pacyfiku. Reakcją na to ze strony władz jest przeważnie majstrowanie przy normach dopuszczalnego poziomu obecności radionuklidów. Mierzy się to w bekerelach na kilogram.

Wielkości wyrażonych tak norm od początku kryzysu zmieniano już kilkukrotnie, między innymi w Japonii i Unii Europejskiej. Oczywiście retorycznym pozostaje pytanie, czy przez takie renormalizacje stajemy się zdrowsi. Nie widać jednak spadku zainteresowania sushi, a przecież skądś trzeba brać wodorosty do Nori. Świat pogrążył się w beztrosce udając, że pewnych rzeczy nie ma, a Fukushima powoli zatruwa całą półkulę.


Źródło artykułu: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 25 grudzień 2013 19:42
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Promieniowanie z Fukushimy jest 10 razy większe niż to wyemitowane we wszystkich próbach jądrowych