Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Coraz popularniejsze elektrownie wiatrowe
Kategoria: Informacje   Poniedziałek, 11 marzec 2013 13:56 Napisał

Coraz popularniejsze elektrownie wiatrowe

The Global Wind Energy Council, międzynarodowy związek branżowy zrzeszający ponad 1500 przedsiębiorstw i organizacji z branży energetyki wiatrowej twierdzi, że w Chinach, USA i innych krajach świata doszło do wzrostu produkcji energii wiatrowej o ponad 20 procent w porównaniu do roku 2011. Globalna produkcja energii elektrycznej z wiatraków osiągnęła więc poziom 282 gigawatów. Duży udział w tym wzroście miały Stany, w których budowa nowych farm wiatrowych była po części napędzana przez odroczenia podatkowe dla przedsiębiorców. W tym roku wzrost nie będzie aż tak znaczący, ponieważ kiedyś ten odroczony podatek trzeba będzie zapłacić. Tymczasem Europa pochwalić może się największym odsetkiem udziału energii wiatrowej w ogólnej produkcji energii. W tej dziedzinie przodują Niemcy i Hiszpania oraz Wielka Brytania.

Produkcja energii słonecznej stanowi co prawda jedynie jedną trzecią tego, co produkują farmy wiatrowe, ale to właśnie w tej dziedzinie odnotowany został największy wzrost. Branżowa organizacja zrzeszająca producentów ogniw fotowoltaicznych, The European Photovoltaic Industry Association informuje, że produkcja energii z ogniw słonecznych przekroczyła 100 gigawatów, przy wzroście o 30 gigawatów w samym tylko 2012 roku. Co prawda większość tego wzrostu przypada na Europę, głównie na Niemcy i Francję, ale coraz bardziej znaczącym rynkiem stają się… Chiny. Dane wskazują także na to, że tempo wzrostu w Europie spowolniło, ale przyspieszyło w pozostałych rejonach świata. Tak czy inaczej, pod koniec 2010 roku światowa produkcja była na poziomie 40 gigawatów – a więc od tego czasu, w dwa lata, wzrosła ponad dwukrotnie.

I jeszcze twardsza rzeczywistość

Niestety pomimo tych wzrostów, obydwa źródła energii odnawialnej odpowiadają jedynie za nieznaczny procent światowej energii elektrycznej. Elektryczność pozyskiwana z siły wiatru stanowi na przykład jedynie sześć procent ogólnej produkcji, a pomimo prób zmian, przytłaczająca większość energii nadal produkowana jest z węgla. Statystyki rządu Stanów Zjednoczonych podają, że w tym kraju w 2011 roku z węgla wyprodukowano 318 gigawatów energii, podczas gdy w Chinach – największym na świecie konsumencie węgla – w tym samym czasie wyprodukowano szacunkowo 850 gigawatów energii z węgla. Na całym świecie ze spalania węgla uzyskuje się 1600 gigawatów energii, wobec czego energetyka wiatrowa i słoneczna nawet razem wzięte, to niewiele. Ale można spojrzeć na to zagadnienie również z drugiej strony – energia odnawialna ma bardzo duże pole do popisu w kwestii przejmowania udziałów w produkcji. Miejmy nadzieję, że nie jest jeszcze na to za późno.Źródło artykułu: Ulica Ekologiczna » nowe ekologiczne technologie


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 30 marzec 2013 13:26
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Coraz popularniejsze elektrownie wiatrowe