Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Skażenie środowiska w Chinach powoduje raka, powstają wioski nowotworowe
Kategoria: Informacje   Wtorek, 02 kwiecień 2013 13:38 Napisał

Skażenie środowiska w Chinach powoduje raka, powstają wioski nowotworowe

Skażenie środowiska w Chinach powoduje raka, powstają wioski nowotworowe foto: YouTube

Wiodący chiński przedsiębiorca internetowy Ma Yun ostrzega, że żadne pieniądze nie są w stanie uchronić zamożnych Chińczyków przed wszechobecnymi w Chinach rakotwórczymi zanieczyszczeniami. Jego słowa odbiły się echem wśród internautów, spośród których wielu już jest zaniepokojonych toksyczną kombinacją skażonego powietrza i wody oraz kwestią bezpiecznej żywności.

Chiny, skażenie i wioski nowotworowe
Na portalu Sina Weibo Global Times zamieścił mapę chińskich “wiosek nowotworowych”.

Podczas 13. corocznego spotkania Forum Chińskich Przedsiębiorców Yabuli, założyciel i dyrektor generalny wiodącej chińskiej firmy z branży handlu internetowego Alibaba, pominął w swym przemówieniu sprawy związane z biznesem, by poruszyć kwestie zdrowotne, związane z zanieczyszczeniami w Chinach. Zapowiedział, że choroby nowotworowe dotkną wszystkie chińskie rodziny w przeciągu 10 lat.

Podkreślił również, że obywatele powinni mieć większą świadomość stanu otaczającego ich środowiska i nie zdawać się w tych kwestiach wyłącznie na rząd: „Ilu z nas znało kogoś chorego na raka trzydzieści lat temu? Rak był rzadko słyszanym słowem. Teraz stał się powszechną przypadłością. Rak wątroby może mieć związek z [zanieczyszczoną] wodą; rak płuc wiąże się z naszym powietrzem; rak żołądka jest powodowany przez nasze jedzenie. Klasa uprzywilejowana może mieć czystą wodę, ale nie może zamówić czystego powietrza. Martwi mnie, że pracujemy bardzo ciężko, a wszystko, co zarabiamy musimy później przeznaczać na wydatki związane z leczeniem. Nieważne, ile pieniędzy zarabiasz, jeśli nie możesz cieszyć się słońcem, to naprawdę mamy do czynienia z tragedią.”

Jego przemówienie, zamieszczone dzień później na popularnej chińskiej stronie mikroblogowej przez serwis informacyjny „Caijing News”, wywołało falę reakcji użytkowników chińskiego internetu w postaci ponad 99136 dalszych udostępnień i 16 676 komentarzy.

Jeden z użytkowników Weibo skomentował je tak: „Nie potrzeba na to aż 10 lat; już w tej chwili jest wiele “nowotworowych wiosek”. Smog unoszący się nad Pekinem powoduje wzrost wskaźnika zachorowań na raka o 67 procent. Zanieczyszczenia okazują się daleko większą katastrofą niż przewidzieliśmy.”

Inny użytkownik napisał: „Właśnie z tego powodu co roku odwiedzamy naszą córkę [za granicą]. Każdego roku mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę jeść dla odmiany dobrej jakości żywność i rozkoszować się odrobiną świeżego powietrza i światła słonecznego, i tym samym będziemy żyli trochę dłużej i w lepszym zdrowiu.”

Wypowiedź Ma w sprawie problemu nowotworowego Chin nie jest wyolbrzymiona. Na Sina Weibo, nawet rzecznik komunistycznej partii Global Times udostępnił przerażającą mapę chińskich “wiosek nowotworowych” w tym samym dniu, w którym Ma Yun wygłosił swoje przemówienie: „Według Beijing Times, Ministerstwo Ochrony Środowiska i Kontroli Zagrożenia Środowiska Substancjami Chemicznymi opublikowało w ostatnim czasie “12. Pięcioletni Plan Ochrony Środowiska i Kontroli Zagrożenia Substancjami Chemicznymi”, który jasno stwierdza, że w wyniku skażenia chemicznego “wioski nowotworowe” i inne poważne problemy zdrowotne zaczęły pojawiać się w pewnych rejonach kraju. Według dziennikarza Deng Fei, owe “nowotworowe wioski” rozciągają się od środkowo-wschodnich Chin po ich środkowo-zachodnie rejony.”

23 lutego „Youth Times” również udostępnił podobną mapę, wyszczególniającą miejsca o dużej częstotliwości zachorowań na rozmaite rodzaje raka w różnych rejonach Chin.

Zgodnie z mapą, wschodnie chińskie miasta, takie jak Szanghaj cechuje wysoki wskaźnik zachorowalności na raka żołądka, podczas gdy południowo-wschodnie mają wysoki poziom zapadających na raka wątroby. Ponadto, co 5 minut diagnozowanych jest w Chinach 6 przypadków raka, a 5 osób umiera z jego powodu. Według wiadomości podanych przez serwis informacyjny duża zachorowalność na raka ma wiele wspólnego z niezdrowym trybem życia, w którym jedno z największych zagrożeń dla zdrowia stanowi otaczające środowisko.

Autor: Abby
Tłumaczenie: Karolina Szulakiewicz
Źródło: Global Voices
Licencja: CC BY 3.0

Źródło artykułu: Wolne Media » Wiadomości z kraju


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 02 kwiecień 2013 14:11
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Skażenie środowiska w Chinach powoduje raka, powstają wioski nowotworowe