Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Skażenie z Fukushimy zaczyna docierać do wybrzeża Kanady
Kategoria: Informacje   Poniedziałek, 03 marzec 2014 12:09 Autor: admin

Skażenie z Fukushimy zaczyna docierać do wybrzeża Kanady

Skażenie z Fukushimy zaczyna docierać do wybrzeża Kanady foto: Wikimedia Commons/CC
Skażenie z Fukushimy dotarło do wybrzeża Kanady. Próbki pobrane w okolicy Vancouver w British Columbia wskazują na podwyższony poziom radionuklidów w wodach przybrzeżnej. Oznacza to, że skażenie jest już wykrywane przez certyfikowane instytucje.

Skażenie cezem-137 potwierdził instytut Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI). Zdaniem naukowców jakkolwiek wykrywalne, to skażenie nie jest niebezpieczne i ilość wykrywanych radionuklidów jest poniżej poziomu uważanego za normę.

Według symulacji najpóźniej w kwietniu cez dotrze też do wybrzeża USA. Testy wody Oceanu Spokojnego są obecnie wykonywane przez WHOI w 24 lokalizacjach i propagacja skażenia jest monitorowana na większości wybrzeża. W 8 stacjach specjaliści odkryli cez -137, który ma 30 letni okres rozpadu, ale poszukiwano przede wszystkim cezu-134, którego okres rozpadu to około 2 lata. Byłby to ostateczny dowód potwierdzający, że izotop ten pochodzi z Fukushimy, a nie innych źródeł.

Naukowcy twierdzą, że dotarcie tego izotopu do wód przybrzeżnych jest kwestią najbliższych miesięcy. Nie ma raczej szans, aby aż tak daleko rozprzestrzeniło się skażenie jodem-131, który też został wyemitowany w dużej ilości z uszkodzonej elektrowni. W przypadku tego izotopu jego półrozpad jest liczony w dniach a jak wiadomo więc masy wody potrzebują więcej czasu, aby się przemieścić, albo spropagować zanieczyszczenie.

Na podstawie : ibitimes.com


Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 03 marzec 2014 14:01
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Skażenie z Fukushimy zaczyna docierać do wybrzeża Kanady