Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Ekologiczne źródła energii pną się w górę
Kategoria: Informacje   Czwartek, 14 sierpień 2014 12:35 Napisał

Ekologiczne źródła energii pną się w górę

Ekologiczne źródła energii pną się w górę Foto: http://www.altaerosenergies.com

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To mobilna, latająca turbina wiatrowa.

Ile energii można uzyskać z wiatru wiejącego wysoko nad ziemią? Okazuje się, że bardzo dużo. Już w 2009 roku naukowcu z Carnegie Institution for Science oraz Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili badania, które wykazały, że z podniebnego wiatru można uzyskać aż 1800 terawatów energii. Dla porównania, turbiny wiatrowe znajdujące się na powierzchni Ziemi mogą wytworzyć zaledwie 400 terawatów energii kinetycznej.

Obecnie nad projektami latających turbin wiatrowych pracuje kilka firm. Jednym z ciekawszych pomysłów jest najnowszy wynalazek inżynierów z firmy Altaeros Energies – BAT (The Buoyant Airborne Turbine) czyli mobilna, latająca turbina wiatrowa.

Pomysł jest prosty – zamiast budować wieżę czy stawiać fundamenty pod wiatrak, wystarczy unieść turbinę za pomocą balonu z helem. Według Altaeros Energies zaletą tego rozwiązania jest dostęp do silnych prądów powietrznych, które występują na wysokościach nieosiągalnych dla klasycznych turbin wiatrowych.

Firma przekonuje, że dzięki mobilnej platformie można przemieszczać turbinę tam, gdzie w danej chwili jest potrzebna lub do odległych regionów, gdzie dostarczanie energii jest bardzo kosztowne. Dodatkową zaletą jest fakt, że znikoma liczba gatunków ptaków lata na takiej wysokości, więc jest nadzieja, że zmniejszy się liczba zwierząt, które giną w wyniku kontaktu ze śmigłami turbiny.

Firma szacuje, że najkorzystniejszy dla jej turbin jest pułap 300 metrów, na którym urządzenie będzie o 65 proc. efektywniejsze od tradycyjnych rozwiązań.

 

ekologia.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Ekologiczne źródła energii pną się w górę