Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Zakaz palenia węglem wylewaniem dziecka z kąpielą
Kategoria: Informacje   Niedziela, 02 październik 2016 08:57 Napisał

Zakaz palenia węglem wylewaniem dziecka z kąpielą

Zakaz palenia węglem wylewaniem dziecka z kąpielą foto: Wikimedia Commons/CC

Lobby mające za zadanie zniszczyć polskie górnictwo węglowe odniosło skukces, podobnie jak lobby dbające o przywileje supermarketów.

Zacznijmy od tego, że żadna władza nie powinna ludziom niczego zakazywać, bo to jest ograniczanie wolności. Władza jest od tego, żeby zachęcać ludzi do właściwego postępowania, tworzyć warunki oraz wskazywać jak pożądane działania dokonywać.

Uchwała sejmiku województwa małopolskiego zakazująca palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach w Krakowie jest zgodna z prawem – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Ale czy jest zgodna z Konstytucyjną zasadą wolności człowieka?

Z pewnością jest prawdą to, że przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Krakowie są głównie kotły i piece opalane węglem i drewnem w krakowskich domach.

Ale przecież coś trzeba będzie na potrzeby ogrzewania spalać. Czy jeśli wszyscy zainstalują sobie piece gazowe to bedzie w powietrzu mniej spalin, czy tylko inne spaliny? A co z samochodami? A czy drewnem palić można? A stare buty, meble i ubrania?

Czy przejście na ogrzewanie z baterii słonecznych jest możliwe?

Ochrona powietrza i poprawa jego jakości w Krakowie i w innych miastach jest niezbędna. Czy trzeba jednak do tego stosować ZAKAZ? Można przecież ustalić, wzorem tych od globalnego ocipienia, limity emisji z komina. Są technologie budowy filtrów, których koszt przy produkcji na dużą skalę nie musiałby być zbyt wysoki. A przecież koszty, tak czy inaczej, są nieuniknione.

Wymiana instalacji, czy urządzeń grzewczych też kosztuje.

Chce miasto zakazać palenia węglem, to niech najpierw udostępni mieszkańcom alternatywne źródło ciepła. Może niech zainteresuje się geotermią. A co z "puszczaniem bąków"?

Jednak wydawać zakaz nie dając nic w zamian? Niedługo zakażą ludziom chodzić zbyt szybko po ulicach, bo wtedy wydziela się zbyt dużo CO2.

Gospodarstwa domowe emitują od 37 do 42 proc. pyłów. No to chyba należy najpierw likwidować to, co powoduje te 60% zanieczyszczeń. Walczyć z większym złem, a mniejsze naprawiać.

PS. Pan Soros, który doprowadził do upadku kopalni teraz je wykupuje je za bezcen. Czy to dlatego, że po wprowadzeniu zakazu palenia węglem stanie się on "złotem"?


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 02 październik 2016 10:17
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Zakaz palenia węglem wylewaniem dziecka z kąpielą