Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje CITES - krok ku przetrwaniu
Kategoria: Informacje   Sobota, 22 październik 2016 12:54 Napisał

CITES - krok ku przetrwaniu

Kiedy po drugiej wojnie światowej Europa budziła się do życia, a tryby gospodarki z każdym rokiem zwiększały swoje obroty, ludzie zaczęli znowu żyć pełnią życia. Dobrobyt przełożył się na konsumpcję, co w konsekwencji przełożyło się na poszukiwanie coraz bardziej wyszukanych dóbr materialnych. Synonimem prestiżu w krótkim okresie stały się wyroby ze skór egzotycznych zwierząt, kości słoniowej, bądź drewna z najodleglejszych krańców świata. Doprowadziło to w niedługim okresie do uszczuplenia populacji wielu gatunków zwierząt, co zwróciło uwagę raczkujących ruchów ochrony środowiska. Wywołało to szereg dyskusji o uregulowaniu tej kwestii i po latach przepychanek w Waszyngton D.C., w roku 1973 została powołana do życia Międzynarodowa Konwencja o Handlu Zagrożonymi Gatunkami Roślin i Zwierząt, zwana CITES (the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).

Celem tej umowy skupiającej w owym czasie 80 krajów (dziś ich liczba wynosi 183 kraje), jest powstrzymanie handlu egzotycznymi roślinami, jak również ochrona wielu gatunków zwierząt będących z powodu ekspansji człowieka na granicy wymarcia.

CITES nie jest aktem prawnym, innymi słowy poszczególne kraje podpisujące się pod konwencją są zobowiązane do zmiany prawa krajowego tak, by ustalenia mogły wejść w życie.

Tegoroczna 17-ta konferencja zorganizowana w Johannesburgu skupiła 2500 delegatów reprezentujących 180 krajów. Przez kilka październikowych dni trwały debaty nad bardziej efektywnym wykorzystaniem nowych technik kryminalistycznych do walki z kłusownictwem, przemytem, korupcją, oraz lepszej współpracy między krajami na tym polu. Braki tego szczególnie widoczne są na kontynencie afrykańskim, gdzie mimo środków na ochronę słoni, kłusownictwo i przemyt kości słoniowej ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Wśród wielu innych gatunków wpisanych na listę (cała lista znajduje się pod tym linkiem https://cites.org/eng/app/appendices.php), na uwagę zasługuje pojawienie się na niej przedstawicieli podwodnego świata. Manta, żarłacz jedwabisty i kosogon, dołączyły do grona szczęśliwców objętych całkowitą ochroną. Jest to o tyle istotne, że wyżej wymienione gatunki są od kilku dekad bezlitośnie trzebione przez rybaków zasilających azjatyckie kuchnie, z tego powodu umieszczenie ich na liście daje im nadzieję na przetrwanie.

Powołanie CITES 43 lata temu, stało się krokiem milowym w ochronie naszego dziedzictwa. Bilans jest imponujący, bo 35 000 zwierząt i roślin zostało objętych prawną ochroną, po każdej konferencji lista się wydłuża, dając nadzieję na odrodzenie się populacji fauny i flory. Mimo to pamiętajmy, że to od nas przede wszystkim zależy czy ta barbarzyńska działalność będzie dalej zbierać swoje żniwo.

Łukasz Kuk, na podstawie cites.org/eng

eco-edukacja.blogspot.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 22 październik 2016 13:41