Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Informacje Toksyczny Bałtyk
Kategoria: Informacje   Wtorek, 25 październik 2016 17:05 Napisał

Toksyczny Bałtyk

Toksyczny Bałtyk foto: Tomasz Przywecki/Wikimedia Commons/CC

Kiedy w 1997 roku załoga polskiego kutra wydobyła kilkukilogramowy obiekt przypominający glinę, żaden z członków załogi nie domyślił się, że mają do czynienia z niebezpieczną bryła Iperytu. W wyniku tego incydentu kilku członków załogi zostało poparzonych. Wypadek uwypuklił dojrzewający od dziesięcioleci problem odpadów chemicznych.

Wiosną 1945 roku, gdy pod naporem sił sprzymierzonych monolit nazistowski zaczął pękać i było już kwestią czasu kiedy hitlerowska machina obróci się w perzynę, Adolf Hitler posiadał jeszcze jeden atut, który mógł wydłużyć agonię III Rzeszy. Były nim sprawdzone podczas I Wojny Światowej BST (Bojowe Środki Trujące). W tamtym okresie z powodu użycia gazu musztardowego (Iperyt Siarkowy), straciło życie 100 tys. ludzi, a ponad milion zostało trwale okaleczonych. Na szczęście mimo potężnego arsenału Iperytu, Tabunu, Sarinu, Fosgenu i Adamsytu, testowanych jeszcze przed wojną, Hitler nigdy nie odważył się na użycie tej śmiercionośnej broni i po upadku państwa cały arsenał amunicji chemicznej trafił w ręce wojsk sprzymierzonych.

Powstał problem jak zutylizować taką ilość chemikaliów, weźmy pod uwagę, że mamy lata 40' XX wieku i współczesne technologie były nieosiągalne dla nauki. Postanowiono je zatopić w Bałtyku. Na miejsce składowania wybrano Głębię Gotlandzką, rejon latarni morskiej Maesekaer, na zachód od Szwecji, a także w cieśniach Duńskich. Pewne ilości chemikaliów trafiły również do Głębi Gdańskiej, okolic Dziwnowa, Darłowa, Kołobrzegu i Helu. Szacunki mówią o 60 tys. ton amunicji chemicznej, składowanej w metalowych pojemnikach, bombach i pociskach.

Dziś na dnie Bałtyku mamy rdzewiejącą tykającą bombę, której skutki trudno przewidzieć. Coraz częstsze przypadki obecności BST na plażach nadmorskich kurortów oznaczają, że pojemniki skrywające toksyczne substancje zaczynają poddawać się upływowi czasu. Pomimo wielu debat naukowych, nie udaje się znaleźć rozwiązania i przewidzieć skutków wycieku chemikaliów do ekosystemu.

Łukasz Kuk

eco-edukacja.blogspot.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(22 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 25 październik 2016 18:48