Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia W pogoni za przyszłością
Kategoria: Styl życia   Poniedziałek, 02 styczeń 2017 14:03 Napisał

W pogoni za przyszłością

elektrownia wodna w Chinach elektrownia wodna w Chinach foto: Wikimedia Commons/CC

Coraz wyraźniej kształtujący się globalny trend migracji ludności do miast, wraz z szybkim wzrostem populacji przeobraża te miasta w wielomilionowe metropolie. Gwałtowny rozwój generuje ogromny popyt na energię elektryczną, w wyniku czego moce przerobowe konwencjonalnych elektrowni osiągają maksymalne obroty, nierzadko nie mogąc sprostać wymaganiom jaki stawia im współczesny świat. 

Dobrym przykładem by to pokazać są Chiny, w których pobór energii elektrycznej wzrasta rocznie o 10%, gdzie większość pradu, bo 90% pochodzi z elektrowni węglowych. Według obliczeń Chiny stały się największym producentem CO2 na świecie. 

Widząc niedoskonałości i ograniczenia przestarzałego systemu energetycznego, władze Państwa Środka podjęły śmiały plan przeobrażenia źródła pozyskiwania energii. Inwestując w OZE (Odnawialne Źródła Energii), Chiny stały się największym producentem paneli fotowoltaicznych i mają też największe elektrownie wiatrowe na świecie. Jednakże koncepcja budowy alternatywnego źródła nie jest wolna od poważnych niedociągnięć. 

Nierównomiernie rozłożona ilość promieni słonecznych dla paneli fotowoltaicznych, bądź wiatru w elektrowniach wiatrowych, powoduje potrzebę zagwarantowania ciągłej dostawy energii. By tego dokonać musi zostać odnowiony cały system energetyczny, którego Piętą Achillesową jest magazynowanie niespożytej energii.

Podobnie rzecz się ma z samochodami.

Ruch uliczny w Chinach generuje 20% emisji dwutlenku węgla, przyczyniając się do permanentnego smogu rozciągającego się nad metropoliami takimi jak Szanghaj.

Ilość zanieczyszczeń zmusiła władze do ograniczenia ruchu samochodowego. Wywołało to debatę, a ta zainicjowała ambitny program budowy aut elektrycznych.

Dzięki zmianom przepisów ułatwiających nabywanie i korzystanie z aut elektrycznych Chiny planują wykonać krok milowy i przeskoczyć w nową erę nowoczesnych fabryk samochodowych na miarę XXI wieku. Jedną z nich jest inwestująca w tą technologię miliard dolarów firma Weltmesiter WM, która planuje masową produkcję tanich aut elektrycznych. Pierwsze modele pojawią się już w 2018 roku.

Widząc ogromny rynek zbytu jakim niewątpliwie jest Państwo Środka, europejskie koncerny samochodowe dokładają starań by na nim zaistnieć. Aston Martin i Tesla zainwestowały w modele z silnikami elektrycznymi i planują ekspansję na Chińskie autostrady.

Ciągle udoskonalana technologia pozyskiwania energii odnawialnej spowodowała spadek cen. Jak donosi WEF (World Economic Forum) cena pozyskiwania energii słonecznej spada przez ostanie lata i aktualnie osiąga poziom poniżej 100 dolarów za MWh, co w porównaniu z ceną energii pozyskiwanej z węgla wynoszącej średnio 100 dolarów za MWh zaczyna z nią konkurować. Jeśli ten trend się utrzyma to do 2020 roku koszt energii elektrycznej pozyskiwanej z OZE będzie niższy niż pochodzącej z węgla lub gazu.

Paliwa kopalne odegrały swoją ogromną rolę w rozwoju gospodarek światowych, ale również przyczyniły się do degradacji zdrowia i środowiska. Z szacunków WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wynika, że z powodu zanieczyszczenia środowiska na świecie co roku umiera przedwcześnie 7 milionów ludzi. Dodatkowo trzeba uwzględnić wahające się ceny paliw, mające bezpośredni wpływ na ceny żywności oraz to, że zasoby paliw kopalnych kurczą się. Bilans zysków i strat zaczyna przeważać na to drugie co zdążyli zauważyć Chińczycy. Ich innowacyjne, odważne projekty sprawią w niedługiej przyszłości, że Państwo Środka lepiej będzie przygotowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości ugruntowując sobie pozycję supermocarstwa.

Łukasz Kuk

eco-edukacja.blogspot.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 02 styczeń 2017 17:52