Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Rośliny oczyszczające powietrze - naturalne filtry powietrza
Kategoria: Styl życia   Sobota, 18 marzec 2017 14:13 Napisał

Rośliny oczyszczające powietrze - naturalne filtry powietrza

Na to, czym oddychamy, tak naprawdę nie mamy zbyt wielkiego wpływu. W sieci można natknąć się na wiele artykułów opisujących konsekwencje wieloletniego wdychiwania zatrutego powietrza. I chociaż na pierwszy rzut oka nie mamy możliwości zmiany tego stanu rzeczy, to możemy znacząco poprawić jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, pozbywając się toksyn i zanieczyszczeń. Jak to zrobić? Wystarczy kupić rośliny oczyszczające powietrze, by znacząco zniwelować ryzyko zachorowania na choroby górnych dróg oddechowych.

Konsekwencje smogu odczuje każdy z nas

Przez ostatnich parę tygodni wiodącym tematem przewijającym się niemal we wszystkim mediach (zarówno tradycyjnych, jak w internetowych), był problem podwyższonego smogu w południowo-zachodniej Polsce. Z jednej strony temat bardzo interesujący i wzbudzający wiele kontrowersji, zaś z drugiej bezpośrednio dotykający niemal każdego z nas. Tak, każdego, nawet jeśli nie mieszkamy w Krakowie lub na terenie Górnego Śląska, ponieważ kwestia zanieczyszczonego powietrza dotyka każdego mieszkańca miasta. Codzienne wdychanie powietrza pełnego spalin i toksyn nie wywołuje pozornie żadnych konsekwencji, jednak po latach może okazać się, iż za przyczyną astmy, alergii, podrażnienia oczu, okresowych bólów głowy może stać zanieczyszczone powietrze.

Ty kontra zanieczyszczenia

Naukowcy z NASA wyodrębnili piec zanieczyszczeń znajdujących się w każdym domu i biurze. Wśród winowajców znajduje się amoniak, ksyleny, benzen, aldehyd mrówkowy oraz trójchloroetylen, które pochodzą ze spalin, dymu papierosowego, a nawet z farb, klejów i elementów, z jakich zbudowany jest nieruchomość! To substancje toksyczne, często rakotwórcze i bardzo niebezpieczne dla górnych dróg oddechowych, których szkodliwe działanie można zauważyć dopiero po kilku latach. Tak naprawdę walka ze smogiem to walka bardzo nierówna, ponieważ można stosować filtry oczyszczające na zewnątrz, lecz w środku pomieszczeń ich użytkowanie nie tylko jest niewygodne, ale przede wszystkim nieco utrudniające codzienne życie. Z kolei nabycie urządzenia oczyszczającego powietrze jest stosunkowo drogie – to wydatek około 2000 złotych i na dodatek rozwiązujący problem brudnego powietrza w jednym pokoju. Jak szybko, skutecznie i tanio pozbyć się zanieczyszczeń w powietrzu? Inwestując w tak zwane zielone filtry natury, czyli rośliny oczyszczające powietrze w domu.

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Chcesz mieć czyste powietrze w domu? W takim razie sięgnij po rośliny, które już w 1989 roku uzyskały uznanie najważniejszych naukowców z NASA. Wyodrębnili oni blisko 20 gatunków roślin wspomagających oczyszczanie powietrza z toksyn i szkodliwych związków chemicznych. Jednak nie każdy gatunek nadaje się do hodowli w domu – część z nich jest trująca lub też niebezpieczna dla dzieci i zwierzaków domowych, dlatego należy uważnie przeczytać instrukcje, czy takie rośliny mogą być trzymane w domowych warunkach.

Bezpieczne rośliny do oczyszczania powietrza to popularna w Polsce dracena Dracaena, bluszcz Hedera, skrzydłokwiat Spathiphyllum oraz zielistka Chlorophytum, które można nabyć cenie do 50zł za sztukę. Nieco droższe jest figowiec Benjamina, gerbera Jamesona i daktylowiec niski. Na pierwszym miejscu wśród roślin oczyszczających powietrze w domu znajduje się dracena odwrócona oraz chryzantema wielokwiatowa. A ile procent zanieczyszczeń pozwalają usunąć? O tym dowiecie się z bloga Zaplo:

Dlaczego warto sięgnąć po rośliny oczyszczające powietrze? Przede wszystkich dzięki ich właściwościom można nie tylko zlikwidować tak zwany smog elektromagnetyczny (czyli promieniowanie pochodzące z urządzeń elektrycznych), jedna roślina oczyszcza powietrza nawet na 10 metrach kwadratowych domu! Ograniczają rozwój bakterii, usuwają toksyny i metale ciężkie, a także dodatkowo nawilżają powietrze. Nie są to kwiaty trudne w pielęgnacji, często wystarczy im podlewanie 2-3 razy w tygodniu i lekko zaciemnione miejsce. O szczegóły dotyczące hodowli należy zapytać się sprzedawcy lub właściciela sklepu ogrodniczego. Także w internecie można znaleźć szereg porad, jak pielęgnować daną roślinę, by móc skorzystać z jej dobroczynnego działania.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 18 marzec 2017 17:19
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Rośliny oczyszczające powietrze - naturalne filtry powietrza