Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Sześć trochę zapomnianych ziół na różne dolegliwości gastryczne
Kategoria: Styl życia   Sobota, 22 kwiecień 2017 08:29 Napisał

Sześć trochę zapomnianych ziół na różne dolegliwości gastryczne

Dla osób zmagających się z częstymi problemami układu pokarmowego wątpliwe wydaje się długotrwałe leczenie farmakologiczne, które przy dłuższym stosowaniu może skutkować poważnymi skutkami ubocznymi. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po naturalne zioła o wspólnym kierunku działaniu, które można ze sobą łączyć, dzięki czemu wysoka skuteczność w leczeniu pozwoli pozbyć się dolegliwości takich jak gazy, wzdęcia, problemów z wypróżnianiem oraz bolesnymi skurczami żołądka. Warto mieć na uwadze, iż przy tej samej dawce naparu z mieszanki ziół osiągnie się znacznie lepszy rezultat niż przy piciu jednego, konkretnego zioła.

Sześć najskuteczniejszych ziół na gazy i wzdęcia

Owoce kminku – to cenny sprzymierzeniec naszego trawienia znany już w epoce kamiennej. Eliminuje gazy powstałe z powodu nadmiernych procesów gnilnych w jelitach, działa moczopędnie, poprawia apetyt, ułatwia przyswajanie składników pokarmu oraz usuwa stany kurczowe w przewodzie pokarmowym. Wzmacnia także procesy przemiany materii poprzez aromatyzację. Jedzenie owocu kminku zaleca się karmiącym matkom ze słabą laktacją, osobom z niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych i słabą pracą wątroby, cierpiącym na zaburzenia trawienia, pasożyty jelitowe, wrzody żołądka oraz skurcze dwunastnicy. Eliminuje wzdęcia oraz atonię jelit. Warto mieć na uwadze, iż unikanie kminku w potrawach z kapusty, grochu, wieprzowinie i razowym chlebie może zawsze doprowadzić do wzdęć i boleści nawet przy zupełnie zdrowym żołądku. Jednocześnie nie sposób przedawkować tego cennego składnika.

Arcydzięgiel Litwor zwany jako korzeń arcydzięgla – zaliczany do najcenniejszych roślin leczniczych, ponieważ wykazuje działanie rozkurczające, moczopędne i wykrztuśne, wzmacnia nerwy i naczynia krwionośne, reguluje krwawienia miesięczne oraz pracę żołądka, działa uspokajająco na cały organizm. Pobudza wytwarzanie pepsyny i pentagastryny w żołądku, co wspomaga usuwanie toksyn, zaś zawarta w zielu pochodna furanokomaryny rozkurcza mięsnie gładkie przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych. Wskazany jest dla osób zmagających się z problemami układu pokarmowego, niewydolnością wątroby, nieżytem jelit oraz skarżących się na częste wzdęcia i gazy po posiłkach. Napary z arcydzięgla, arniki oraz waleriany wzmacniają napięcie naczyń krwionośnych u osób z niskim ciśnieniem krwi.

Kwiat rumianku – powszechnie kojarzony jako zioło na uspokojenie o działaniu silnie łagodzącym, rumianek doskonale sprawdza się u małych dzieci, ponieważ ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia oraz kolki jelitowe. Działanie przeciwskurczowe zawdzięcza wysokiej zawartości flawonoidów i kumaryny.  Stosowany jest w nieżycie żołądka, przy problemach z jelitami oraz w przypadku zapalenia układu pokarmowego.

Liście melisy lekarskiej – chociaż znana jest ze swoich właściwości uspokajających, melisa lekarska poprawia apetyt i trawienie, wskazana jest w chorobach żołądka, ponieważ zmniejsza napięcie mięśni jelita grubego działając przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Napar z liści melisy zalecany jest dla osób zmagających się z kłopotami trawiennymi i niestrawnością, ponieważ znosi nadmierną fermentację, a tym samym minimalizuje ryzyko wystąpienia wzdęć. Regularnie pita znosi uczucie niepokoju, łagodzi nadpobudliwość oraz wspomaga przyswajanie składników pokarmowych.

Liście mięty pieprzowej – według badań profesora Stanisława Kohlmunzera, mięta pieprzowa zajmuje pierwsze miejsce wśród najbardziej znanych i uprawianych roślin leczniczych w Polsce. Surowcem leczniczym są liście zawierające mentol, kwas askorbinowy, karoten, rytunę, betainę oraz olejek jasmonu, jaki nadaje mięcie charakterystyczny zapach. Wyciąg z liści działaj pobudzająco na układ nerwowy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie ułatwiając trawienie pokarmu. Znosi napięcie mięśni gładkich obu jelit i przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne, dzięki czemu treść pokarmowa jest odpowiednio transportowana i rozkładana, ułatwia odejście gazów i zmniejsza wzdęcia. Stosowana w większych dawkach ogranicza senność i obniża ciśnienie krwi.

Korzeń lukrecji – to zioło wykazujące bardzo silne działanie przeciwzapalne. Dzięki wysokiej zawartości kwasu gliryzynowego rozkurcza błonę śluzową żołądka, ułatwiając trawienie pokarmu. Używa się go w leczeniu choroby wrzodowej oraz u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.  Skutecznie zwalcza bakterie wywołujące wewnętrzne rany w układzie pokarmowym. Rozluźnia stolec, co przynosi ulgę osobom cierpiącym na zaparcia. Lukrecja jest ponad 50 razy słodsza niż cukier, dlatego może być stosowana u osób chorych na cukrzycę. Jej spożywanie zaleca się dla wrzodowców, osób z problemami układu trawienia oraz cierpiącym na częste zaparcia.

A jakie właściwości zdrowotne wykazuje ubiorek gorzki lub glistnik jaskółczego ziela?
Czytaj więcej na >> http://www.iberogast.pl/pl/lecznicza-moc-natury/

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(13 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 22 kwiecień 2017 11:36
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Sześć trochę zapomnianych ziół na różne dolegliwości gastryczne