Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Chcesz ważyć mniej? Zrezygnuj z mięsa
Kategoria: Styl życia   Sobota, 15 luty 2014 21:05 Napisał

Chcesz ważyć mniej? Zrezygnuj z mięsa

Chcesz ważyć mniej? Zrezygnuj z mięsa foto: Xocolatl/Wikimedia Commons/CC

Wegetarianie mają średnio niższy wskaźnik BMI niż osoby jedzące mięso, nawet wówczas, gdy posiłki obu grup charakteryzują się zbliżoną wartością kaloryczną – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Loma Linda.

Badanie zrealizowano studiując dane dotyczące wagi i diety 71 751 mężczyzn i kobiet. Porównując dane osób regularnie spożywających mięso, a także semiwegetarian (okazjonalnie spożywających mięso), pescowegetarian (ograniczających spożycie mięsa do ryb), laktoowowegetarian (całkowicie rezygnujących z mięsa, ale dopuszczająca spożycie niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego: nabiałku, jajek itd.) oraz wegan (rezygnujących ze wszystkich produktów pochodzenia odzwierzęcego), badacze odkryli, że wskaźnik BMI był najniższy u wegan, zaś najwyższy u osób regularnie spożywających mięso. Mimo, iż dzienna ilość przyjmowanych kalorii była podobna wśród wszystkich ankietowanych  i wynosiła ok. 2000 kalorii dziennie.

Mimo, iż jedzeniem nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wagę – badanie nie objęło na przykład takich czynników jak aktywność fizyczna czy status socjoekonomiczny badanych – naukowcy podkreślają, że dieta ma ogromny wpływ na kompozycję posiłków. Osoby spożywające mięso przyjmowały najmniej białka pochodzenia roślinnego, beta-karotenu, błonnika i magnezu, konsumowały za to najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych łączonych z chorobami serca.

– To szczególnie ważna informacja dla osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ w ich przypadku obniżenie masy ciała ma wyjątkowe znaczenie” – komentuje wyniki Piotr Poniński z firmy Polsoja. – Nawet częściowe ograniczanie spożywania mięsa i zastąpienie go pokarmami pochodzenia roślinnego, jest dobrym rozwiązaniem, a należy pamiętać, że naszym kraju problem nadwagi i otyłości dotyczy aż 44,6 proc. dorosłych kobiet i 61,4 proc. dorosłych mężczyzn, to wstrząsające liczby. Około 40 proc. wszystkich zgonów w Polsce jest związana z problemami układu krążenia.– dodaje.

Pełne wyniki badań naukowców z Uniwersystetu Loma Linda zostaną opublikowane w grudniowym numerze Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

 

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 13 luty 2014 07:51
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Chcesz ważyć mniej? Zrezygnuj z mięsa