Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Styl życia   Poniedziałek, 17 luty 2014 21:11 Napisał

Nadwaga dzieci to duży problem

Nadwaga dzieci to duży problem foto: Wikimedia Commons/CC

Co czwarty uczeń w Polsce ma nadwagę lub jest otyły. Problem dotyczy aż 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej. – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

Coraz mniejsza aktywność fizyczna dzieci i młodzieży oraz nieprawidłowe żywienie – to są główne przyczyny otyłości. Z badań Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że tylko nieco ponad połowa dzieci je śniadanie przed wyjściem do szkoły, a wśród najchętniej kupowanych w szkolnych sklepikach produktów znajdują się słodycze (jedzone przez 26 proc. uczniów) i słodkie napoje (20 proc. uczniów po nie sięga).

Eksperci zwracają uwagę, że od 30 lat liczba dzieci i młodzieży z nadwagą niepokojąco wzrasta. Od 20 lat obserwowany jest znaczny wzrost występowania tego problemu w krajach zachodnich, także w Polsce.

− Problem nadwagi i otyłości dotyczy wszystkich grup wiekowych − najmłodszych dzieci oraz młodzieży. Co więcej, należy pamiętać, że z otyłości się nie wyrasta, jeśli nie są podjęte odpowiednie działania prewencyjne – wyjaśnia dr Michał Brzeziński z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych oraz Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. − U dzieci z nadwagą opisywane jest dużo częstsze występowanie wielu dolegliwości: cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, a także gorszej wydolności fizycznej. To nieodzownie łączy się z gorszą tolerancją wysiłku i mniejszą chęcią do uczestniczenia w zajęciach sportowych. Takie sytuacje mogą doprowadzić do gorszej samooceny i izolacji dziecka, szczególnie nastolatka, który zdaje sobie sprawę z tych dolegliwości i którego otoczenie często nie akceptuje – dodaje.

Według dr Brzezińskiego głównymi przyczynami występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży jest brak odpowiedniej ilości, regularnego wysiłku fizycznego oraz nieprawidłowe żywienie. − Bardzo istotny jest codzienny 30-45 minutowy wysiłek fizyczny dziecka, aż do spocenia! Często też zapominamy o regularnych posiłkach: 5 w ciągu dnia, co 3 godziny − mówi. − Musimy pamiętać o tym, by dzieci dostawały do szkoły drugie śniadanie, w skład którego wchodzi kanapka, owoc lub warzywo i woda do picia. Woda nie może być zastępowana przez soki owocowe, ani tym bardziej przez napoje gazowane. Istnieje wiele badań naukowych wskazujących na dodatnią korelację częstości występowania nadwagi i otyłości z ilością spożywanych słodyczy i wypijanych napojów gazowanych.

Dlaczego woda jest tak ważna? − Dziecko, w zależności od wieku, powinno spożywać od 1 do 2 litrów wody w ciągu doby. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jako jedyna w pełni gasi pragnienie – podkreśla dr Brzeziński. − Woda podawana regularnie, w małych porcjach w ciągu dnia oraz po każdym wysiłku fizycznym nie tylko skutecznie gasi pragnienie, ale również ogranicza chęć podjadania między posiłkami.

 

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 13 luty 2014 07:51