Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Czy marihuana wywołuje raka? Badania mówią, że marihuana zwalcza raka
Kategoria: Styl życia   Wtorek, 03 czerwiec 2014 22:35 Autor: admin

Czy marihuana wywołuje raka? Badania mówią, że marihuana zwalcza raka

;) ;) foto: Wikimedia Commons/CC

Czy marihuana wywołuje raka? Ciesząca się totalną cenzurą wojna rządu z marihuaną może być dotkliwie pobita, szczegolnie w świetle wielu kwestii wymagających skupienia i wyjaśnienia.

Dr Sean McAllister z the Pacific Medical Center w San Francisco spędził lata na badaniu cannabidiolu, cannabinoidu znalezionego w cannabis, roślinie z której pochodzi marihuana. “Cannabidiol daje nadzieję nietoksycznej terapii, jaka może leczyć agresywne formy raka bez bolesnych skutków ubocznych chemioterapii”.

Może pamietacie przypadek Casha Hyde, 3-letniego chłopca z Montany, u którego zdiagnozowano raka mózgu, a który został pobity z pomocą ojca Mike’a oraz olejku z marihuany. Przypadek Hyde’a nie jest jedynym, jaki przedstawia pozytywny związek między marihuana a rakiem.

Czy marihuana powoduje raka? THC jako Terapia

W 1998, Cristina Sanchez z Complutense University w Madrycie napisała w czasopiśmie European biochemistry, THC—owiany złą sławą psychoaktywny składnik marihuany—“wywołuje apoptozę [programowaną śmierć komórek] w komórkach glejaka C6”, jaki jest typem raka mózgu.

Szef zespołu badawczego innego badania i naukowiec z Harvard University, Anju Preet mówi, że:  “THC może mieć ogromną rolę terapeutyczną”. Jego odkrycia, przedstawione w 2007 r. dla American Association for Cancer Research w Los Angeles, ukazały, że THC ma bezpośredni skutek przeciwdziałający powstawaniu guzów.

Pierwszy test THC na ludziach

Pierwszym klinicznym testem badającym efekt THC przeciwdziałania powstawaniu guzów na ludziach został przeprowadzony przez Manuela Guzmana i jego zespół złożony z hiszpańskich naukowców. Guzman zastosował THC na dziewięciu pacjentach, na których nie działały tradycyjne terapie leczenia raka mózgu.

W 2006 r. opublikowano artykuł w the British Journal of Pharmacology, z jakiego wynika, że rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych maleje wskutek zastosowania THC poprzez cewnik i wskazuje na medyczne korzyści marihuany.

THC a płuca

Inne badanie z Harvardu informuje, że THC spowalnia postępy raka w płucach. Ponadto, nie tak, jak chemioterapia, jaka uszkadza wszystkie komórki – zdrowe i zmienione przez raka – THC specyficznie oddziaływuje i niszczy komórki nowotworowe bez uszkadzania komórek zdrowych.

W kolejnym badaniu opublikowanym w the Journal of American Medical Association, obejmującym okres od 1985 do 2006, ponad 5000 kobiet i mężczyzn paliło jednego jointa dziennie przez 7 lat. Współautor badań, Stefan Kertesz odkrył, że osoby poddane badaniu, zamiast uszkodzic sobie płuca, wykazywały oznaki poprawy wentylacji płuc i podniesienia zdolności oddechowych.

Cannabidiol a rak piersi

Z pomocą ze strony the National Institute of Health, dr Sean McAllister przeprowadził badania i doszedł do wniosku, że cannabidiol powstrzymuje rozprzestrzenianie się komórek raka piersi, przerzuty oraz rozwój guza.

McAllister przebadał relację raka z genem ID-1 —proteiną aktywną podczas rozwoju embrionalnego, ale u zdrowych pacjentek, następuje zawieszenie jej aktywności. Natomiast w przypadku pacjentek z rakiem piersi, gen ponownie się uaktywnia, co powoduje, że złośliwe komórki wchodzą w fazę metastazy. W czasopiśmie Molecular Cancer Therapeutics, McAllister napisał, że cannabidiol wyłącza ekspresję genową.

McAllister odkrył, że cannabidiol może nawet pracować równolegle ze standardowymi sposobami leczenia chemioterapią poprzez współdziałanie z farmaceutykami. Oznacza to, że maksymalne, toksyczne dawki nie muszą być ordynowane chorym.

Pomimo oskarżeń, że palenie marihuany może poważnie wpływać na system odpornościowy, cała duża sterta badań wskazuje, że roślina ta może oferować nam o wiele więcej niż zwykły haj. A jeszcze więcej badań niewątpliwie znajduje się w fazie opracowywania.

W tym badaniu, Manuel Guzman odkrył, że cannabinoidy zasadniczo powstrzymują rozwój guzów u wielu zwierząt laboratoryjnych. W badaniu odkrył on również, że żadne z tych poddanych testom zwierząt nie cierpiało na żadne skutki uboczne, jakie można było zaobserwować podczas wielu podobnych sposobów leczenia przy użyciu chemioterapii.

Jeżeli te wszystkie wyniki badań do ciebie nie przemawiają, to może powinni przemówić pacjenci, w sumie 2500 osób poddanych badaniom w 37 różnych próbach kontrolnych. Żaden z tych pacjentów nie wykazywał jakichś szkodliwych skutków ubocznych wskutek użycia THC oraz bazowej medykacji – wykazywali oni natomiast korzyści wskutek używania medycznej marihuany. Badania te utrwalają pozytywny związek między marihuaną a rakiem.

A więc, czy marihuana powoduje raka, czy może raczej zwalcza raka?

autor: Lisa Garber, Activist Post

źródło: www.activistpost.com

Dodatkowe źródła: Bloomberg, The Daily Beast

tł. SH


Za: Wolna Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 16 lipiec 2014 17:24
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Czy marihuana wywołuje raka? Badania mówią, że marihuana zwalcza raka