Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia 9 powodów by jeść kapustę
Kategoria: Styl życia   Niedziela, 21 wrzesień 2014 10:22 Autor: admin

9 powodów by jeść kapustę

9 powodów by jeść kapustę foto: Wikimedia Commons/CC

Jeśli chcesz mieć piekną skórę i system odpornościowy na tyle silny by zwalczyć prawie wszystko, to nie zapominaj o tym bardzo odżywczym, choć powszechnym warzywie.

Kapusta ma wielką moc. Starożytni uzdrowiciele mówili, że posiada moc księżyca, bo rośnie przy jego świetle. Nowoczesna nauka o żywności rozumie, że jej moc pochodzi od wysokiej zawartości siarki i wit. C. Tak czy inaczej, warto dodać do swojej diety to mocne warzywo.

Poniżej 9 korzyści zdrowotnych z kapusty:

1. Idealna przy odchudzaniu

Tylko 33 kalorie w filiżance gotowanej kapusty, mała zawartość tłuszczu i duża błonnika. Jest na pewno dobrym węglowodanem.

2. To pokarm dla mózgu

Bardzo duża zawartość wit. K i antocyjanów, które pomagają w funkcjach psychicznych i koncentracji. Te substancje odżywcze zapobiegają również uszkodzeniom nerwów, zwiększają ochronę przed chorobą Alzheimera i demencją. Największą zawartość tych potężnych składników ma czerwona kapusta.

3. Duża zawartość siarki, minerału upiększającego

Kapusta pomaga wysuszać tłustą i trądzikowatą skórę. Wewnętrznie siarka jest niezbędna dla keratyny, substancji białkowej koniecznej dla zdrowych włosów, paznokci i skóry. Przekonaj się aplikując sobie na twarz maseczkę z kapusty.

4. Pomaga w detoksie organizmu

Duża zawartość wit. C i siarki w kapuście usuwa toksyny (wolne rodniki i kwas moczowy), które są głównym powodem artretyzmu [zapalenie stawów], reumatyzmu, chorób skóry i dny moczanowej.

5. Posiada znane składniki antyrakowe

Składniki takie jak: lupeol, sinigryny i sulforafan, stymulują działania enzymów i hamują rozwój guzów rakowych. Badanie kobiet wykazało redukcję liczby przypadków raka piersi, kiedy krzyżowe warzywa jak kapusta występowały w ich diecie.

6. Zapobiega podniesienia się ciśnienia krwi

Duża zawartość potasu pomaga otwierać naczynia krwionośne, ułatwiając przepływ krwi.

7. Kapusta jako środek przeciwko bólowi głowy

Ciepły kompres z liści kapusty daje ulgę w bólu głowy. Należy zmiażdżyć liście kapusty, zawinąć w gazę i przyłozyć do czoła. W przypadku przewlekłego bólu głowy zaleca się codziennie picie surowego soku z kapusty – 25-50 ml.

8. Ulga na kaca

Stosowano ją w tym celu od czasów rzymskich.

9. Środek przeciwzapalny i regulator poziomu cukru we krwi

Naturalne pigmenty czerwonej kapusty (betalains) obniżają poziom cukru we krwi i poprawiają produkcję insuliny. Oczywiście nie zawiera żadnych białych cukrów i bardzo mało cukrów prostych. Betalains mają duże właściwości przeciwzapalne, tak jak buraki.

Diana Herrington, tłum. Ola GordonŹródło: Wolna Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 21 wrzesień 2014 15:10