Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Styl życia Kawa w najlepszym wydaniu
Kategoria: Styl życia   Czwartek, 02 czerwiec 2016 07:39 Napisał

Kawa w najlepszym wydaniu

Rano postawi nas na nogi, w pracy doda energii, a popołudniu umili czas spędzony z przyjaciółmi. Kawa to napój niezwykły, o znanym wszystkim aromacie i smaku oraz nieskończonych możliwościach podania. Jej wyjątkowość polega na tym, że każdy znajdzie swoje, ulubione wydanie i sposób parzenia. Zanim jednak tak się stanie warto poznać tajniki przygotowywania oraz rodzaje kawy, aby wybrać tą najlepszą.

Historia ziarenka

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napoi świata i pomimo tego, że w każdym miejscu znajdziemy inną odmianę, w odmienny sposób parzoną lub podaną to trudno się nie zgodzić, że wszędzie kojarzy się z czymś szczególnym. Jej właściwości pobudzające odkryto w XIII/XIV wieku, kiedy to kupcy arabscy przywieźli ziarna z Etiopii do Jemenu. To właśnie tam opracowano technikę prażenia i wytwarzania z ziaren napoju. Natomiast Beduinom zawdzięczamy rozpowszechnienie tego aromatycznego napoju w całej Arabii. Od początku parzenie oraz picie kawy stanowiło rytuał, swego rodzaju celebrację danej chwili, oddawanie się przyjemności. Dlatego tak ważna jest znajomość zarówno gatunków i różnic pomiędzy nimi, jak i w sposobie przygotowania. Dzięki temu możemy świadomie uczestniczyć w kawowym rytuale oraz w pełni korzystać z dobrodziejstw i właściwości kawy.

Świadome parzenie

Dla tych, którzy filiżanka kawy znaczy coś więcej niż złapany w biegu łyk lub dopity popołudniu zimny napój odpowiednie parzenie ma istotny wpływ na cały proces. Prawdziwi wielbicie tego czarnego specyfiku powinni znać rodzaje kawy, aby wybrać tą najlepszą dla siebie czy swoich gości oraz umieć ją w odpowiedni sposób przygotować. Dzięki temu nie tylko sami będziemy celebrować chwile z filiżanką, ale także zachwycimy swoich najbliższych, podając im coś więcej niż czarny napój zabielony mlekiem. Najlepszym rozwiązaniem jest kurs baristy, który w treściwy i profesjonalny sposób pomoże opanować sztukę parzenia kawy, ale nie tylko. Na wielu kursach, jak np. https://katalogmarzen.pl/pl/o/Kurs-baristy, poznamy także historię kawy, jej uprawę i rodzaje, a także sposoby przygotowania oraz serwowania. Co więcej poznamy technikę latte art, czyli ozdobnego dekorowania, które z pewnością zachwyci osoby zaproszone na kawę. Kurs baristy to nie tylko doskonały pomysł na zdobycie nowych umiejętności przez nas samych, ale także idealny prezent. Z takiego upominku ucieszą się zarówno panie, jak i panowie. Upominek pasuje do każdej okazji: urodzin, Dnia Matki, Boże Narodzenia czy w ramach wspólnie oraz ciekawie spędzonego czasu z partnerem. Po nabyciu wiedzy i umiejętności zwykłe pocie kawy nabierze zupełnie innego wymiaru. Przede wszystkim uczestnicy kursu zdobywają świadomość wyboru zarówno samych ziaren, jak i sposobu, w jaki zostaną zaparzone. Natomiast zdolność oryginalnego zdobienia kaw sprawi, że zaskoczymy swoich najbliższych oraz zamienimy codzienny rytuał picia kawy w prawdziwą ucztę smaku.

Właściwości kawy

Większość wielbicieli kawy obok walorów pobudzających i orzeźwiających wybiera ją z uwagi na niepowtarzalny smak. Kawa wpływa także zbawiennie na przemianę materii – najlepiej czarna i niesłodzona, spożyta tuż po obfitym posiłku. Najlepiej wiedzą o tym Włosi, dla których kawa stanowi integralną część posiłku. Ponadto czarny napój pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia oraz znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne. Ze względu na swoje właściwości pita jest przede wszystkim rano, w południe lub przed ważnym i intensywnym wysiłkiem umysłowym. Bezpośredni wpływ kofeiny zaczyna się odczuwać po około pół godziny. Pomimo wielu kontrowersji możemy dziś mówić o właściwościach leczniczych kawy, m.in. przeciwdziała marskości wątroby, wspomaga układ krwionośny oraz trawienny czy zapobiega chorobom – cukrzycy typu II i chorobie Parkinsona. Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie kawy może mieć negatywne skutki dla zdrowia, dlatego najlepiej zgodnie z zaleceniami naukowców pić nie więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie. Taka ilość może pozytywnie działać na organizm, jednak jej zwiększenie powoduje uzależnienie, wzrost poziomu cholesterolu czy ryzyko zawału serca.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 02 czerwiec 2016 20:26