Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Antarktyda zaczyna pękać. Gigantyczny lodowiec może się oderwać szybko podnosząc poziom oceanów
Kategoria: Globalne ocielpenie   Czwartek, 15 grudzień 2016 11:33 Autor: admin

Antarktyda zaczyna pękać. Gigantyczny lodowiec może się oderwać szybko podnosząc poziom oceanów

Eksperci badający klimat i glacjolodzy ostrzegają, że znajdujący się na Antarktydzie lodowiec Larsen C, może podzielić los swoich poprzedników - Larsen A, który zniknął 20 lat temu i Larsen B, który po 12 tysiącach lat bez zmian, odpadł nagle od lądolodu w 2002 roku.

Larsen C to czwarty największy lodowiec na świecie. Zajmuje powierzchnię równą 55 tyś. kilometrów kwadratowych. Dla zobrazowania jest on dwa razy większy niż Belgia. Jednak nie wiadomo jak długo pozostanie w takim stanie, ponieważ ulega dezintegracji.

Szczelina pomiędzy lodowcem, a resztą kontynentu cały czas się powiększa. Obecnie ma ona miejscami szerokość ponad 90 metrów i głębokość do 600 metrów. Pęknięcie biegnie na długość ponad 113 km. Gdy lodowiec oderwie się od kontynentu, podryfuje na południe stopniowo topiąc się w coraz cieplejszych wodach.

Poziom oceanów może wzrosnąć, bo Larsen C jest zdecydowanie większy niż Larsen A i Larsen B razem wzięte. Jeśli ten lodowiec się roztopi, poziom oceanów może wzrosnąć nawet o pół metra. Nie będzie to tylko zmiana klimatu, ale praktycznie całej linii brzegowej na naszej planecie.

Jednak dodatkowe zagrożenie związane z odłupaniem fragmentu Antarktydy wynika z tego, że powstanie olbrzymie urwisko o długości nawet kilkuset kilometrów, które pozostawi po sobie odpływający lodowiec. Olbrzymie masy lodu stracą oparcie, rozprężą się i runą do wody, co może dodatkowo podnieść poziom mórz na Ziemi.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(16 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 16 grudzień 2016 19:14
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Antarktyda zaczyna pękać. Gigantyczny lodowiec może się oderwać szybko podnosząc poziom oceanów