Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Prawdopodobieństwo, że uda się nam zapobiec globalnemu ociepleniu, wynosi mniej niż 5%
Kategoria: Globalne ocielpenie   Środa, 09 sierpień 2017 04:44 Napisała

Prawdopodobieństwo, że uda się nam zapobiec globalnemu ociepleniu, wynosi mniej niż 5%

W czasopiśmie naukowym Nature Climate Change ukazały się ostatnio dwa ważne artykuły. Ich autorzy dowodzą, że szanse na nieprzekroczenie niebezpiecznych dla życia na naszej planecie temperatur, maleją z każdym dniem.

Pierwszy z artykułów przedstawia wyniki analizy statystycznej dotyczącej procesu ocieplania się klimatu. Zgodnie z nimi prawdopodobieństwo, że ludziom uda się do końca tego wieku nie przekroczyć wzrostu temperatury o 2 st.C wynosi mniej niż 5%, a o 1,5 st.C - nawet mniej niż 1%!
"Nie wiemy, jaka przyszłość nas czeka. Nasze badanie to potwierdza. Potwierdza ono również, że bardziej optymistyczne scenariusze, które kiedyś brano pod uwagę, raczej nie zostaną zrealizowane." - mówi statystyk Adrian Raftery z Uniwersytetu w Waszyngtonie, który wraz z naukowcami z Kalifornii i Santa Barbara brał udział w tym badaniu.

Drugie badanie, przeprowadzone przez uczonych z Niemiec i Kolorado, polegało na obliczeniu dotychczas wyemitowanych ilości gazów cieplarnianych. Okazuje się, że nawet jeśli dziś zaprzestaniemy zwiększania stężenia węgla w powietrzu, to i tak pod koniec wieku temperatura na naszym globie wzrośnie o 1,3 st. C.

"Oba artykuły to kolejne potwierdzenie faktu, że znajdujemy się w dużo gorszej sytuacji niż sądziliśmy." - twierdzi Bill McKibben, amerykański dziennikarz i ekolog. "Ta droga prowadzi prosto do katastrofy spowodowanej globalnym ociepleniem. A odpowiedź naszych polityków na tą sytuację jest, delikatnie mówiąc, niewystarczająca."


Tekst źródłowy: ecowatch.com
Tłumaczenie i źródło polskie: xebola.wordpress.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 09 sierpień 2017 11:10
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Prawdopodobieństwo, że uda się nam zapobiec globalnemu ociepleniu, wynosi mniej niż 5%