Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Hawajskie rafy koralowe giną w zastraszającym tempie
Kategoria: Globalne ocielpenie   Sobota, 18 listopad 2017 05:07 Autor: Andreas

Hawajskie rafy koralowe giną w zastraszającym tempie

Coral reefs around Atauro Island, Timor-Leste Coral reefs around Atauro Island, Timor-Leste WorldFish/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Rafy koralowe zanikają na całym świecie. Na przykład dotychczas aż 320 tysięcy kilometrów Rafy Koralowej w okolicy Belize uległo zupełnemu wybieleniu i to tylko w ciągu ostatniej dekady. Niektórzy naukowcy ostrzegają, że wkrótce rafy koralowe na całym świecie padną ofiarą globalnego ocieplenia, zakwaszenia oceanów i w konsekwencji obumrą całkowicie.

Już teraz niemal połowa raf koralowych na Hawajach uległa wybieleniu. Proces ten postępuje bardzo szybko, bo doszło do tego zaledwie w ciągu roku. Zdaje się, że za wszystkim ty stoi stale ocieplający się ocean, który przestał być zdrowym środowiskiem dla raf. Nie bez wpływu jest też stale rosnące zakwaszenie oceanów na skutek absorbcji przez nie atmosferycznego dwutlenku węgla.

Zjawiska te mają tragiczne skutki dla całego ekosystemu. Z powodu obumarcia raf koralowych mogą się załamać łańcuchy pokarmowe i z tego powodu zagrożone są przede wszystkim ryby. Naukowcy opublikowali w Nature Conservancy, że najwięcej przypadków wybielenia rafy koralowej na Hawajach nastąpiło w latach 2014/ 2015. Według prognoz specjalistów, postępujące globalne ocieplenie jedynie pogorszy tę sytuację. 

W sumie uszkodzeniu uległo aż 56 % koralowców wokół wyspy Hawaiʻi i 44 % rafy wokół zachodniego wybrzeża wyspy Maui. Oprócz tego zniszczeniu uległo także 32 % raf koralowych przy wyspie O'ahu. Zdaniem ekspertów odpowiedzialne są za to przede wszystkim bezprecedensowe fale upałów, które wystąpiły na Hawajach w 2014 roku. Jednak stale rosnąca temperatura oceanów oznaczają, że najgorsze dopiero nadejdzie.

Co ważne, koralowce na Hawajach mogą się jeszcze zregenerować, jeśli woda się nieco ochłodzi. Nic jednak nie zapowiada, aby taki scenariusz mógł się wydarzyć. Ryby zaczynają już opuszczać wyniszczone siedliska bez pokarmu. Rafy przestają także chronić wybrzeża przed gwałtownymi falami sztormowymi.

Podobny scenariusz rozegrał się w 2005 roku w USA, gdy Stany Zjednoczone straciły połowę  raf koralowych wokół Karaibów, zaledwie w ciągu jednego roku. Stanowiło to najpoważniejszą stratę rafy koralowej od 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że „rekord” ten zostanie pobity.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 18 listopad 2017 10:44
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Hawajskie rafy koralowe giną w zastraszającym tempie