Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Ekstremalne temperatury i zjawiska świetlne na Syberii
Kategoria: Globalne ocielpenie   Środa, 29 listopad 2017 08:55 Autor: Andreas

Ekstremalne temperatury i zjawiska świetlne na Syberii

5717 | Halo 5717 | Halo Aleksei Nikolaevitch/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Syberia od kilku dni doświadcza ekstremalnych mrozów, które są zupełnie nietypowe dla tej pory roku. W niektórych miejscach temperatura spadła aż do -55C. Winny jest temu syberyjski wyż, czyli antycyklon, który nieoczekiwanie się tam uformował. Doszło też do obserwacji związanych z tą pogodą niezwykłych zjawisk świetlnych na niebie.

Antycyklon syberyjski zamrażający wszystko już 18 listopada to poważna anomalia temperaturowa. Dość wspomnieć, że średnia dzienna temperatura była aż o 10 do 12 stopni niższa niż tak zwana norma klimatyczna.

Syberyjski wyż, zazwyczaj ma swoje centrum na środku jeziora Bajkał. Jest to ogromny zbiór zimnego i suchego powietrza, który gromadzi się w północno-wschodniej części Eurazji od września do kwietnia. Największy rozmiar i wytrzymałość zyskuje w okresie zimowym, kiedy temperatura powietrza w pobliżu środka tego obszaru o wysokim ciśnieniu jest często niższa niż -40C dla ciśnienia atmosferycznego ponad 1040 hPa.

Jest to najsilniejszy półtrwały wyż na półkuli północnej i odpowiada zarówno za najniższą zarejestrowaną temperaturę na półkuli północnej, -67,8C w dniu 15 stycznia 1885 w Wierchojańsku, oraz za najwyższe ciśnienie w historii,1083,8 hPa w miejscowości Agata w Kraju Krasnojarskim zmierzone w dniu 31 grudnia 1968 roku.

Ekstremalny mróz doprowadził do sporej kumulacji kryształków lodu w atmosferze. Skutkowało to licznymi obserwacjami słońc pobocznych. Widziano też wiele eliptycznych halo.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 29 listopad 2017 09:38
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Ekstremalne temperatury i zjawiska świetlne na Syberii