Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Antarktyda – Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu
Kategoria: Globalne ocielpenie   Niedziela, 19 styczeń 2014 17:36 Autor: admin

Antarktyda – Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu

Antarktyda – Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu foto: NASA/Wikimedia Commons/CC

Antarktyczny lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie pływa po morzu – donoszą naukowcy. W wyniku tego, coraz szybciej dochodzi do topnienia pokrywy lodowej, a poziom oceanu podnosi się średnio o 1 cm na 20 lat.

Naukowcy od dawna starali się przewidzieć „zachowanie” Pine Island. Niestety wiele dotychczasowych modeli matematycznych nie sprawdzało się i pojawiało się sporo błędów.


W ciągu 10 lat cofnął się o 10 km

Niedawno badaczom kierowanym przez Gael’a Duranda z Uniwersytetu w Grenoble udało się opracować metodę badawczą, opartą na trzech modelach. Dzięki temu dokonali analizy powierzchni, jaką wytyczył lodowiec pod wodą – w miejscu, w którym półka lodowa stykała się z powierzchnią ziemi. Okazało się, że linia ta cofnęła się o ok. 10 km w ciągu ostatniej dekady.

„Odpłynie” 40 km dalej

Specjaliści zauważyli również, że lodowiec jest już niezależny od lądolodu, a w rowie między Pin Island, a lądem przepływa coraz więcej wody, co powoduje szybsze topnienie. – Lodowiec rozpoczął fazę nieodwracalnego odwrotu – poinformował Gael Durand, z Uniwersytetu w Grenoble na łamach czasopisma „Natural Climate Change”.

Badania sugerują więc, że w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat lodowiec cofnie się o około 40 km i doprowadzi do podniesienia poziomu oceanu o centymetr lub dwa.

Każdego roku traci 20 mld ton lodu

Naukowcy z Uniwersytetu w Grenoble stwierdzili, że lodowiec przyczynia się do utraty około 20 proc. pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej. Od 1992 r. do 2011 r., średnio tracił każdego roku 20 mld ton lodu, a według Duran, liczba ta może wzrosnąć do 100 mld ton lodu rocznie, co odpowiada podniesieniu poziomu mórz i oceanów od 0,35 do 1 cm w ciągu najbliższych 20 lat.

Źródło: Live Science, abc.net.au, tm


Źródło: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 19 styczeń 2014 18:33
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Antarktyda – Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu