Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Globalne ocieplenie Potężne pęknięcie lodu na Antarktydzie
Kategoria: Globalne ocielpenie   Sobota, 13 lipiec 2013 14:43 Autor: admin

Potężne pęknięcie lodu na Antarktydzie

Lodowiec Pine Island, co roku zaskakuje nas kolejnymi pęknięciami. Również w 2013 roku odłupała się od niego spora góra lodowa. Ma ona 720 kilometrów kwadratowych a satelity obserwacyjne wypatrzyły pęknięcie 8 lipca. Obecnie góra lodowa wielkości dużego miasta płynie po Morzu Amundsena. Wiemy to dzięki niemieckim naukowcom wykorzystującym satelitę obserwacyjnego TerraSAR-X należącego do Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).

Pierwsze ogromne pęknięcie na lodowcu Pine Island zaobserwowano w październiku 2011 roku. Przeprowadzano szereg oblotów w celu zbadania stanu pęknięcia i ustalono wtedy, że pęknięcie ma 24 kilometry długości i średnio 50 metrów szerokości. W maju 2012 roku zdjęcia satelitarne wykazały drugie rozwidlenie na północnej stronie poprzednio zidentyfikowanego pęknięcia. Jak twierdzą specjaliści z Instytutu Alfreda Wegenera odłamana góra lodowa powstała, jako wynik tych zjawisk.

Nadal nie wiadomo, co może powodować pękanie lodowca. Wyznawcy religii globalnego ocieplenia oczywiście widzą w tym efekt oddziaływania znienawidzonego przez nich dwutlenku węgla, ale naukowcy nie są tacy pewni, bo Antarktyda w zeszłym roku przybrała lodu. Mimo to rozpadanie się Pine Island niepokoi ekspertów, ponieważ działa on jak czop blokujący topnienie pokrywy lodowej w Zachodniej Antarktydzie.

 

Źródło: Zmiany na Ziemi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 13 lipiec 2013 15:29