Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne W Wielkiej Brytanii stworzono pierwszy na świecie morski kosz na śmieci
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 23 październik 2017 03:06 Autor: admin

W Wielkiej Brytanii stworzono pierwszy na świecie morski kosz na śmieci

Każdego roku ziemskie morza i oceany wypełniają miliony ton tworzyw sztucznych. Wielka Brytania ma zamiar zacząć zwalczanie tego problemu za pomocą morskiego kosza na śmieci o nazwie „seabin”, który wyławia z wody plastik, ropę oraz inne zanieczyszczenia.

Podwodny kosz na śmieci składa się z dużej siatki oraz pompy. Urządzenie ma na celu zasysanie zanieczyszczeń wszelkiego gabarytu, aż po szczątki o wielkości zaledwie 2 milimetrów. Co ciekawe, wynalazek ma odfiltrowywać z wody także ropę naftową.

W październiku bieżącego roku pierwszy morski kosz na śmieci został zainstalowany w porcie Portsmouth Harbour w Wielkiej Brytanii i rozpoczął już oczyszczanie wody morskiej z wirujących w niej zanieczyszczeń.

Urządzenie zasysa strumień wody z wszelkimi zanieczyszczeniami, które następnie odcedza siatka. Według strony internetowej projektu, kosz jest w stanie wyłapać około 1,5 kilograma zanieczyszczeń dziennie, z całkowitą pojemnością do 12 kilogramów. W skali roku pozwala to na usunięcie około pół tony śmieci.

Sprzedaż morskich koszy na śmieci ma ruszyć w listopadzie. Jeśli działanie urządzenia w Wielkiej Brytanie okaże się skuteczne, z pewnością znajdzie się wielu chętnych z całego świata na zastosowanie nowej technologii.

 


Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 23 październik 2017 20:10
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne W Wielkiej Brytanii stworzono pierwszy na świecie morski kosz na śmieci