Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Dinozaury mogły przeżyć. Asteroida, która je zabiła uderzyła w „słaby punkt” naszej planety
Kategoria: Inne   Niedziela, 12 listopad 2017 08:44 Autor: Andreas

Dinozaury mogły przeżyć. Asteroida, która je zabiła uderzyła w „słaby punkt” naszej planety

Dinosaurs Dinosaurs Sam Howzit/Flickr/CC BY 2.0

Para naukowców z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, odnalazła dowody wskazujące na to, że gdyby 66 milionów lat temu asteroida uderzyła w powierzchnię naszej planety gdzieś indziej niż w Półwysep Jukatan, konsekwencje jej upadku nie byłyby tak katastrofalne. 

W swojej pracy naukowej, Kunio Kaiho i Naga Oshima, dowodzą, że gdyby asteroida trafiła w jakiejkolwiek innej części świata, dinozaury miałyby szansę przetrwać. Naukowcy na całym świecie już dawno doszli do konsensusu w zakresie przyczyn wyginięcia dinozaurów i w środowisku naukowym istnieje przekonanie, że do impaktu asteroidy doszło. Zlokalizowano krater o nazwie Chicxulub. Ma on 150 km szerokości i znajduje się w pobliżu miasta Chicxulub , stąd jego nazwa.

Kolizja na Jukatanie, do której doszło 66 mln lat temu spowodowała wzniesienie do atmosfery tak dużej ilość sadzy i innych materiałów, że temperatura na Ziemi stała się zbyt niska przez okres około trzech lat, co było kluczowe w wyginięciu dinozaurów i innych zwierząt lądowych. Jednak teraz wydaje się, że dinozaury mogły przetrwać, gdyby asteroida uderza w prawie każdym innym miejscu na powierzchni naszej planety.

W swojej pracy Kaiho i Oshima przygotowali symulacje komputerowe, które wykazały, że ilość sadzy wzrasta w powietrze po upadku asteroidy na powierzchni ziemi i jest ona określona przede wszystkim przez zawartość węglowodorów, czyli ropy naftowej, węgla i zawierających ropę skalistych skał. Naukowcy ustalili, że w miejscu gdzie uderzyła asteroida, która stworzyła krater Chicxulub, ilość węglowodorów jest szczególnie wysoka. Aż na 87 procentach powierzchni Ziemi ilość węglowodorów jest mniejsza. 

Gdyby asteroida uderzyła niemal wszędzie poza dzisiejszym Jukatanem i Zatoką Meksykańską i innymi miejscami występowania ropy naftowej, do atmosfery dostałoby się znacznie mniej sadzy i dinozaury miałaby realną szansę na przetrwanie.

 
Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 12 listopad 2017 09:21
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Dinozaury mogły przeżyć. Asteroida, która je zabiła uderzyła w „słaby punkt” naszej planety