Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Potężny tajfun sunie na Japonię, jest najsilniejszym od dziesięciu lat, może wystąpić zagrożenie dalszym skażeniem w Fukushimie
Kategoria: Inne   Środa, 16 październik 2013 09:15 Autor: admin

Potężny tajfun sunie na Japonię, jest najsilniejszym od dziesięciu lat, może wystąpić zagrożenie dalszym skażeniem w Fukushimie

Tajfun Wipha to najsilniejszy od 10 lat cyklon, który już w środę uderzy w Honsiu. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Pogoda w Japonii psuje się z godziny na godzinę. Pomimo tego, że tajfun znajduje się jeszcze całkiem daleko od wybrzeży wyspy, to doprowadził już do paraliżu komunikacyjnego – odwołane loty, wstrzymane pociągi… a to nawet jeszcze nie jest początek.

Dzisiejszego poranka, około godziny 8.00 czasu GMT, tajfun Wipha znajdował się 860 km na południowy zachód od stolicy Japonii – Tokio. Głęboki ośrodek niżu przesuwa się na północny-północny-wschód z prędkością 35 km/h. Synoptycy szacują, że wiatry, które towarzyszą temu cyklonowi, sięgają około 140 km/h, a w porywach do 194 km/h. 

Natychmiastowe ewakuacje

Japońska Agencja Meteorologiczna wysłała ostrzeżenie dla zagrożonych miejsc, w tym do Tokio. Tam bowiem może spaść rekordowo wysoka ilość opadu i należy spodziewać się silnych porywów wiatru. Dlatego służby proszą, żeby w razie niebezpieczeństwa ludzie byli przygotowani do natychmiastowego opuszczenia domów.

Dojdzie do skażenia?

Istnieją obawy, że może dojść do dalszej dewastacji elektrowni w Fukushimie. Jednak władze informują, że będą na bieżąco sprawdzać poziom radioaktywności wód i w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa będą zapobiegać wydostawaniu się radioaktywnych substancji.

Nari i Phailin

Wipha nie jest jedynym cyklonem, który w ostatnim czasie sieje zagrożenie w Azji. Na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim sezon cyklonów trwa w pełni, a w ostatnich dniach jest szczególnie wzmożony. Nie tak dawno informowaliśmy o cyklonie Phailin, który uderzył we wschodnie wybrzeże Indii. Zabił tam co najmniej siedem osób i doprowadził do ewakuacji ponad pół miliona mieszkańców. Z kolei od wczoraj w Wietnam również uderzył cyklon – Nari. Na szczęście kraj ten był od dawna przygotowany na nadejście żywiołu i obyło się tam bez ofiar śmiertelnych. Kilka dni wcześniej Nari pojawił się nad Filipinami, gdzie doprowadził do śmierci co najmniej 13 osób.

Źródło: Reuters TV, TVN Meteo,

Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 16 październik 2013 13:53
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Potężny tajfun sunie na Japonię, jest najsilniejszym od dziesięciu lat, może wystąpić zagrożenie dalszym skażeniem w Fukushimie