Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Trzy rodzaje burz w tym samym czasie
Kategoria: Inne   Niedziela, 10 marzec 2013 22:01 Napisał

Trzy rodzaje burz w tym samym czasie

Burza burzy nierówna. Można się o tym przekonać oglądając powyższe zdjęcie satelitarne. Widzimy na nim trzy rodzaje gwałtownych zjawisk pogodowych, występujących w tym samym czasie.

Różne burze na świecie, 29.01.2013 r. (Earth Observatory)

Burza to bardzo złożone zjawisko pogodowe. W zależności od miejsca, w którym występuje, czasu trwania, natężenia i wielu innych zmiennych przybiera rozmaite nazwy. O tej porze roku wyróżniamy burze śnieżne. Z kolei latem na Atlantyku szaleją burze tropikalne, a na Pacyfiku cyklony. Są jeszcze „derecho”, czyli burze wiatrowe, twistery i wiele innych.

Trzy burze, jeden czas

Nie tak dawno satelita pogodowy EUMETSAT uchwycił przykłady trzech typów burz. Na zdjęciu wykonanym przez satelitę odnajdziemy zwykłe burze, cyklon tropikalny i dwie bomby cyklonowe. Pierwsze rodzaje zjawisk pogodowych są powszechnie znane, natomiast rzadko słyszymy o bombach cyklonowych.

Cyklonowe bomby

Występują na ogół w średnich szerokościach geograficznych. Powstają, gdy gwałtownie zmniejsza się ciśnienie niżu związane z gwałtownym wzrostem siły cyklonu. Ta obniżka ciśnienia wynosi na ogół 24 hPa na dzień.

Prawie zawsze bomby są związane z cyklonem, który rozwinął się w zimie nad Ameryką Północną i przeszedł nad Ocean Atlantycki, zwłaszcza nad ciepłe wody Prądu Zatokowego. Mechanizm bomby jest podobny do rozwoju cyklonów tropikalnych, gdzie ocean odgrywa istotną rolę w dostarczaniu energii potrzebnej do rozwoju cyrkulacji.

Zdjęcie, przedstawiające trzy rodzaje ww. burz w tym samym czasie, powstało 29 stycznia 2013 r.

 

Źródło: Earth Observatory, tm

Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 10 marzec 2013 22:06