Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Japonia – Potężny tajfun Francisco sunie na kraj kwitnącej wiśni
Kategoria: Inne   Piątek, 25 październik 2013 13:32 Autor: admin

Japonia – Potężny tajfun Francisco sunie na kraj kwitnącej wiśni

Japonia – Potężny tajfun Francisco sunie na kraj kwitnącej wiśni foto: Wikimedia Commons

Rozpoczęto ewakuacje z Izu Oshimy, japońskiej wyspy znajdującej się na trasie tajfunu Francisco. Władze robią wszystko, by nie powtórzyła się tam historia sprzed tygodnia, kiedy to tajfun Wipha zabił kilkadziesiąt osób.

Ponad 50 osób ewakuowano jak dotąd z zagrożonej uderzeniem tajfunu japońskiej wyspy Izu Oshima. Francisco ma nadciągnąć nad ląd w weekend, ale ewakuacje rozpoczęto już w środę.

Powód? Nie można ryzykować, by na wyspie powtórzyły się wydarzenia sprzed tygodnia. Izu Oshima mocno ucierpiała wtedy w wyniku nadciągnięcia tajfunu Wipha. Zginęło bądź zaginęło wtedy 45 mieszkańców.

Dalsze ewakuacje

Ewakuowani, których przewieziono promem, zatrzymali się w leżącym 120 km od wyspy Tokio, głównie w obiektach sportowych lub w domach opieki. Sukcesywnie docierać będą do nich kolejni mieszkańcy wyspy: lokalne władze podają, że jest jeszcze około pół tysiąca obywateli potrzebujących pomocy przy ewakuacji.

Surferzy się cieszą

Młodzi mieszkańcy Kamakury leżącej 50 km na południe od Tokio wcale nie przejmują się nadejściem żywiołu. Fakt, że zbliża się tajfun, raczej ich cieszy.

- Kiedy tajfun nadejdzie, będziemy mogli surfować. Im bliżej będzie, tym wyższe będą fale – przyznał jeden z nich dziennikarzom agencji Reutera.

Wybrzeże może nie przyjąć wody

Tajfun, któremu towarzyszy wiatr wiejący z prędkością 144 km/h, ma przynieść ulewny deszcz na wybrzeże Pacyfiku, które – mocno już nasiąknięte wodą – może nie przyjąć kolejnych opadów. W okolicy może wtedy dochodzić m.in. do lawin błotnych. To nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli, lecz także poważne utrudnienie przy poszukiwaniu ciał nieodnalezionych jeszcze ofiar Wiphy (pozostało ich 15 z 45).

Źródło: Japan Today, ENEX, tm


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 25 październik 2013 14:42
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Japonia – Potężny tajfun Francisco sunie na kraj kwitnącej wiśni