Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Orkan dotarł do Danii, prędkość wiatru w Niemczech przekraczała w porywach 170 km/h, dziesiątki tysięcy osób bez prądu
Kategoria: Inne   Wtorek, 29 październik 2013 12:45 Autor: admin

Orkan dotarł do Danii, prędkość wiatru w Niemczech przekraczała w porywach 170 km/h, dziesiątki tysięcy osób bez prądu

Silny orkan przemieszcza się szybko na wschód. Strefa porywistych wiatrów, która rano przeszła nad północną Francją, pozbawiając prądu dziesiątki tysięcy ludzi, przesunęła się po południu nad Holandię i Belgię i wieczorem uderzyła w Niemcy i Danię. Po północy ma przejść nad Szwecją.

Jak informowała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek około godziny 18, na Wyspach Brytyjskich, w północnej Francji, w Belgii i Holandii porywy wiatru już znacznie osłabły, późnym popołudniem osiągały 50-90 km/godz. W Polsce porywy sięgały 60 km/h.

 

Będzie coraz słabszy…

W godzinach wieczornych centrum niżu St. Jude znalazło się nad północną Danią, ciśnienie w centrum wynosiło około 965 hPa. W pierwszej części nocy ma się przemieścić nad południową Szwecją. Tam porywy wiatru sięgały wieczorem już 106-110 km/h. Po północy niż powędruje dalej nad Finlandię. W związku z tym, że przemieszczać się będzie na północny wschód nad lądem, a nie nad ciepłymi wodami morskimi, ciśnienie w jego centrum będzie rosnąć, a siła słabnąć.

W godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy najsilniejsze porywy wiatru, powyżej 100 km/godz., utrzymają się nad Danią, nad północnymi Niemcami (gdzie wiatr wieje obecnie z prędkością 130-140 km/h), nad południową Szwecją oraz nad zachodnim Bałtykiem. Możliwe są pojedyncze porywy do 130 km/godz. Po północy najsilniejsze porywy wiatru wystąpią nad środkowym i północnym Bałtykiem, na wschodnim wybrzeżu Szwecji oraz u wybrzeży krajów bałtyckich.

Ale w Polsce zrobi się groźniej

W Polsce w godzinach wieczornych i w pierwszych godzinach nocnych wzrośnie prędkość wiatru w związku z przesunięciem się strefy silnego wiatru nad Bałtyk. Na Pomorzu porywy wiatru mogą dochodzić do 80 km/godz. Na Wybrzeżu możliwe pojedyncze porywy wiatru do 100 km/godz. W głębi lądu porywy osiągną około 60 km/godz. Na Pomorzu i Wybrzeżu możliwe miejscami uszkodzenia drzewostanu, linii napowietrznych i budynków – informuje Arleta Unton-Pyziołek.

Wichury przeszły przez Benelux i Niemcy

Po południu silne wiatry przetoczyły się już nad Belgią, Holandią i północnymi Niemcami. W tych rejonach, do około godziny 15.00 znacznie wzrastała prędkość wiatru. W St. Peter-Ording w Niemczech odnotowano prędkość wiatru dochodzącą w porywach do 173 km/godz, prędkość wiatru ciągłego przekraczała 130 km/h. W Jagel prędkość wiatru dochodziła do 155 km/godz., na Helgolandzie 150 km/godz. W Holandii do 135-150 km/h. Podobnie w Danii.

Trudna sytuacja w Holandii

W Amsterdamie drzewo zwaliło się na kobietę. To już trzecia śmiertelna ofiara niżu – wcześniej zginęły dwie osoby w Wielkiej Brytanii.

W rejonie Amsterdamu wstrzymano ruch pociągów z uwagi na drzewa obalane przez wichurę – podaje na stronach internetowych holenderska kolej NS. W mieście wstrzymano kursowanie tramwajów.

Na lotnisku Schiphol pod Amsterdamem liczne loty albo odwołano, albo opóźniono.

- Pociągi i autobusy nie kursują lub mają duże opóźnienia, a ludzie stoją w kilometrowych korkach. Połamane drzewa blokują drogi szybkiego ruchu. W Holandii ogłoszono tak zwany: ‘kod czerwony” ostrzegający przed wychodzeniem z domu – informowała nas internautka Olga89.

Paraliż Belgii

W Brukseli zamknięto 37 parków, powalone drzewa utrudniają ruch na niektórych drogach w południowej Belgii, pociągi mają do godziny opóźnienia, opóźnione są samoloty do Amsterdamu, gdzie szaleją wichury – to dotychczasowy bilans silnych wiatrów w Belgii.

Na razie nie odwołano lotów z lotniska Zaventem w Brukseli, jednak opóźnione są samoloty do Amsterdamu, gdzie szaleją wichury. O „potencjalnych zakłóceniach” do godz. 16.00 informuje lotnisko tanich linii w Charleroi na południe od Brukseli.

„Narzędziem dnia jest piła”

Do usuwania powalonych drzew wzywana jest straż pożarna. „Narzędziem dnia jest piła łańcuchowa” – pisze portal telewizji RTBF. Problemy zaczęły się już w niedzielę po południu we Flandrii, powalone drzewa utrudniały też ruch w Walonii, m.in. na trasie N238 pomiędzy Wavre a Louvain-la-Neuve. Powalone drzewa uszkodziły też kable wysokiego napięcia w Tubize.
Ponadto bardzo utrudniona jest komunikacja między Brukselą a Namur. Pociąg uderzył w barierkę, którą wiatr zepchnął na tory – poinformował zarządca sieci kolejowej, spółka Infrabel. W okolicach Namur ruch na torach blokują też odłamane gałęzie drzew. Na niektórych trasach w Belgii pociągi mają do godziny opóźnienia.

Międzynarodowe pociągi Eurostar, łączące Brukselę z Londynem, kursują w Belgii z normalną prędkością, ale mają opóźnienia z powodu ograniczeń prędkości pociągów w Wielkiej Brytanii do 80 km/h; szalejące na Wyspach wichury sparaliżowały w poniedziałek transport.

Agencje opublikowały już zdjęcia zniszczeń m.in. w Holandii. Widać na nich rozbite przez fragmenty powalonych murów samochody oraz powalone drzewa, a pod nimi – rannych ludzi. W związku z tym, że na zachodzie Holandii wiatr osiągnął prędkość ok. 130 km/h, wprowadzono czerwony alarm i ostrzeżenie dla północnej części kraju.

Tak porywiste wiatry ostatni raz w Holandii notowano w styczniu 2007 r., podaje Reuters.

Przeszedł nad Anglią i Francją

W poniedziałek rano wiatr wiejący z prędkością 140 km/h uderzył w Normandię i Bretanię, pozostawiając bez prądu ok. 75 tys. domostw. Prawie połowa z nich znajduje się w najbardziej doświadczonym dziś przez pogodę regionie Finistere (Bretania).

Wiatr, przyniesiony przez niż Christian (w Wielkiej Brytanii nazywanego niżem Św. Judy), wcześniej uderzył w południowo-zachodnią część Wielkiej Brytanii;powalał drzewa, które z kolei zablokowały część dróg, w tym jedną z autostrad (A131).

Źródło: ENEX, Reuters, tvnmeteo

Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 30 październik 2013 12:58
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Orkan dotarł do Danii, prędkość wiatru w Niemczech przekraczała w porywach 170 km/h, dziesiątki tysięcy osób bez prądu