Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Inne   Wtorek, 07 styczeń 2014 16:52 Autor: admin

Wir polarny nad Ameryką Północną

Wir polarny nad Ameryką Północną foto: Wikimedia Commons/CC

Praktycznie cały obszar Ameryki Północnej jest pod wpływem rozległego niżu arktycznego. W jego wyniku wszędzie poza Kalifornią panują bardzo niskie temperatury. Specjaliści z USA twierdzą, że to najmroźniejsza zima od co najmniej 20 lat.

Władze ostrzegają przed niebezpiecznymi dla życia temperaturami jakie mogą zapanować w wyniku nadejścia czegoś, co nazywane jest "wirem polarnym". Przypomina to nieco scenariusz filmu katastroficznego "Pojutrze", gdzie podobne, ale dużo bardziej ekstremalne zjawisko tego typu zamroziło cały kontynent amerykański. Może nie grozi to jeszcze glacjałem, ale temperatury wynoszące do -50C robią wrażenie.

Według National Weather Service, wir polarny ma obecnie swoje centrum na terenie północnej Kanady, Przemieścił się on niezwykle daleko na południe nad Wielkie Jeziora i Ontario. Prawie 115 milionów Amerykanów znajduje się na obszarze dotkniętym oddziaływaniem ekstremalnie niskiej temperatury.  

File 33734

Źródło: Unisys

Ze względu na to, że wir polarny przenosi wielkie ilości zimnych mas powietrza, na obszar niemal całego kontynentu następuje trwałe ugruntowanie mroźnej aury. Na dodatek może dochodzić do występowania porywistego wiatru, który będzie dodatkowo obniżać odczuwalną temperaturę. Spodziewa się, że na przykład w Montanie, na skutek przy podmuchach wiatru odczuwalna temperatura może wynosić od -50C do -65C

File 33735

Źródło: NOAA

Przy takiej pogodzie lepiej nie wychodzić z domu, ponieważ zdecydowanie wzrasta ryzyko zamarznięć. Może też dochodzić do odmrożeń najbardziej wysuniętych części ciała. W wielu częściach USA zamknięte są szkoły. Niektórzy włodarze miast wprowadzają nawet zakazy poruszania się samochodami. Meteorolodzy zwracają uwagę, że temperatury w USA są obecnie chłodniejsze niż na Syberii.

 


Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 07 styczeń 2014 17:04