Font Size

Czcionka
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Chiny, Mongolia – Temperatury spadły do -45.9 st.C, powstały lodowe mgły
Kategoria: Inne   Niedziela, 12 styczeń 2014 15:00 Autor: admin

Chiny, Mongolia – Temperatury spadły do -45.9 st.C, powstały lodowe mgły

Chiny, Mongolia – Temperatury spadły do -45.9 st.C, powstały lodowe mgły foto: Wikimedia Commons/CC

Fala chłodu, jaka przechodzi przez Północne Chiny, powoduje sporo utrudnień. Temperaturze poniżej 40 st. Celsjusza towarzyszy lodowa mgła ograniczająca widzialność do zaledwie kilkunastu metrów. Według meteorologów lodowata aura utrzyma się przez najbliższe trzy dni.

Lodowa mgła w mieście Genhe (Mongolia Wewnętrzna) ograniczyła widzialność do 50 m

Północne Chiny w sobotę zmroziła fala chłodnego powietrza. W mieście Genha, położonemu w regionie Mongolia Wewnętrzna (północna część Chin) termometry w sobotę wskazywały temperaturę -45,9 st. Celsjusza. W „najcieplejszym” momencie dnia temperatura była równa -31 st. Celsjusza.

Mgły z lodu

Zmrożeniu uległa także wilgoć obecna w powietrzu, tworząc typowy dla klimatu polarnego, subpolarnego i umiarkowanie chłodnego hydrometeor nazywany popularnie lodową mgłą.

W przeciwieństwie do „zwykłej” mgły składa się nie z zawieszonych w powietrzu kropelek wody, a mikroskopijnych kryształków lodu. Powstaje wtedy, gdy temperatura spada poniżej -30 st. Celsjusza.

„Przymarzają mi powieki”

Zimno dotkliwie odczuwa każdy, kto wyjdzie na zewnątrz. – Zaledwie kilka minut po wyjściu lód skuł moją czapkę, a chwilę później stworzył mi na twarzy maskę – podkreśla jeden z mieszkańców Genha. - Jest tak zimno, że przymarzają mi powieki, kiedy je zamykam – skarżyła się inna osoba.

Prognozy synoptyków z regionalnego biura meteorologicznego Xu Yanyan nie mają jednak dobrych wieści. Przewidują, że mrozy rzędu -40 st. Celsjusza utrzymają się przez najbliższe trzy dni.

 

Źródło: Reuters TV, tm; LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 12 styczeń 2014 15:31
alexjones.pl Ekologia i środowisko Zjawiska pogodowe Inne Chiny, Mongolia – Temperatury spadły do -45.9 st.C, powstały lodowe mgły